Ferentzi Anna : Amíg még lehet


 
2856 szerző 39905 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Prózák

Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
Tamási József: Ferike
FRISS FÓRUMOK

Bátai Tibor 12 órája
Jusztin-Horváth Dorottya 13 órája
Ötvös Németh Edit 15 órája
DOKK_FAQ 19 órája
Ur Attila 20 órája
Tamási József 22 órája
Veres Mária 1 napja
Szilasi Katalin 1 napja
Zima István 1 napja
Horváth Tivadar 1 napja
Valyon László 1 napja
Bak Rita 1 napja
Mórotz Krisztina 2 napja
Francesco de Orellana 2 napja
Szakállas Zsolt 3 napja
Szőke Imre 3 napja
Pintér Ferenc 4 napja
Burai Katalin 4 napja
Konta Ildikó 4 napja
Kránicz Szilvia 5 napja
FRISS NAPLÓK

 szilvakék 9 órája
Hetedíziglen 1 napja
ELKÉPZELHETŐ 1 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 2 napja
Tiszta gyermekek naplója 4 napja
Baltazar 5 napja
Minimal Planet 5 napja
négysorosok 5 napja
Janus naplója 7 napja
Gyurcsi 8 napja
Macska 8 napja
az univerzum szélén 8 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 8 napja
Etzel Mark Bartfelder 11 napja
Metz-Művek 11 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Ferentzi Anna
Amíg még lehet

Sötét van. És megint egyedül vagyok.
Festem a világot, mit majd itt hagyok.
Fanszőr ecsetem biztos kézzel fogom;
Nem remeg a hegye a hó-papíron.
Mégsem sikerül, bár buzgón görnyedek-
Most nincs kifogás. Most erős kell legyek.

Élt itt egy lány, most éppen őt rajzolom.
Nem volt barát, ismerős, szegény rokon,
sem osztálytárs, se nem árva szomszéd -
csak egy lány volt. Kedves, okos is, meg szép,
de nem biztos, hogy feltűnt, ha melléd ült
a buszon. Tegnap hirtelen elszédült,
és mára… halott. Őt kell lefesteni.
Muszáj. Az arcot, míg élettel teli,
majd a holttest szürke arcát, benne
a világtalan szemet. Könnyű lenne?
Nem az. Őrületbe hajt az a szempár.
Látom az asztalom felett, és rám vár,
vádlón mered, engem okol… amiért
nem én kísértek, s még itt vagyok. Miért
üldözöl? Rám égeted holt-bélyeged,
s már egész arcod lebeg asztalom felett.
Vad szempárba hulló, csapzott, szőke haj,
mely a tisztítótűz kínjairól vall,
Fitos orr, mi már nem érez illatot.
Csak emléket, mit pár rózsa itt hagyott.
És a száj. Nem szól, nem sír, nem kiált -
némán suttog csak: „Minden a te hibád.”
És már látom is a foszladó kezet,
túlvilági kéz élő kezet vezet.
Arcom előtt fehér, jéghideg ujjak,
mik gyilkos élvezettel rám fonódnak,
és szorítják ki belőlem a szót;
Pusztuljon az élő, hadd éljen a holt.
Vadul lobog a szakadt fehér ruha,
remeg a széltől, mi nem is fújt soha.
Mindent elsöpör. A régi könyveket,
az anyámtól kapott virágcserepet…
Ördögi táncot lejt mennyei fényben,
megnyílik ég és föld ebben a kéjben,
és ebben az éjben tornádó seper
lakásomban. Ez túlvilági per,
s én bűnösnek találtattam. Szívembe mar
a fülembe csengő ördögi kacaj,
és a halotti csend, ami követi.

Megszűnik a fény, elül a szél… és ti,
rám fonott volt-ujjak, remegve hulltok
le, s ti, vádló szavak, könnyekbe fúltok.
S a fúriából kislány lesz megint.
Szomorú, ijedt. Rémülettel tekint
körbe, rebbenő madár. „És most mi lesz?
Ha eljön az idő, majd te is követsz?”
Szeme könnyel és kérdésekkel teli,
Zokog. Én meg csak szorosan ölelek,
és vígasztalok egy halott gyereket.
Később már nem sír. Megnyugszik lassan -
Bármit megtennék, hogy marasztalhassam.
Mondja, az a fontos, mit eddig kapott.
s már kíváncsian nézi meg a lapot.
Aztán gyengéd mozdulattal veszi ki
kezemből a tollat, és a papírra,
pontosan rajzolt arca fölé írja:
”Ne sajnálj. Csak használd ki, amíg lehet.”

És elment. Én feküdtem, mint ősi lelet,
gondolatba, nem mély földbe temetve.
Épp olyan magányosan. Ha lehetne,
én is meghalnék talán. De ehelyett
felhívom az anyám. „Amíg még lehet…”





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.



Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-22 08:29       ÚJ bírálandokk-VERS: Tamási József thrash metal
2026-06-21 23:10   Napló: szilvakék
2026-06-21 22:00       ÚJ bírálandokk-VERS: Horváth Tivadar Ha levetném...
2026-06-21 19:47   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-21 19:17   Új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-21 19:15   Új fórumbejegyzés: Jusztin-Horváth Dorottya
2026-06-21 17:39   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-21 15:05       ÚJ bírálandokk-VERS: Doktor Virág Tegnap egy kicsit Ady Endre voltam
2026-06-21 13:23   új fórumbejegyzés: DOKK_FAQ
2026-06-21 12:34       ÚJ bírálandokk-VERS: Jusztin-Horváth Dorottya Apám fái