Béla Péter : GASZTROMÁK


 
2855 szerző 39889 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Türjei Zoltán: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
Albert Zsolt: A lehetőség
Prózák

Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
Tamási József: Ferike
FRISS FÓRUMOK

Bak Rita 44 perce
Zima István 11 órája
Szilasi Katalin 14 órája
Tamási József 15 órája
Vezsenyi Ildikó 1 napja
Ur Attila 1 napja
Farkas György 1 napja
Mária Veres 1 napja
Ötvös Németh Edit 1 napja
Metz Olga Sára 1 napja
DOKK_FAQ 1 napja
Mórotz Krisztina 1 napja
Nagyító 1 napja
Veres Mária 2 napja
Konta Ildikó 2 napja
Szakállas Zsolt 2 napja
Bátai Tibor 2 napja
Kránicz Szilvia 2 napja
Türjei Zoltán 3 napja
Skaliczki Péter Nimród 3 napja
FRISS NAPLÓK

 Párbeszéd a DOKK jövőjéről 3 perce
Macska 10 órája
Tiszta gyermekek naplója 14 órája
Minimal Planet 18 órája
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 1 napja
Hetedíziglen 1 napja
ELKÉPZELHETŐ 2 napja
Etzel Mark Bartfelder 2 napja
Metz-Művek 3 napja
négysorosok 3 napja
az univerzum szélén 7 napja
Játék backstage 7 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 8 napja
Vendég 10 napja
útinapló 11 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Béla Péter
GASZTROMÁK



      Gyerekeim úgy néznek rám, mint valami földön kívülire, amikor mesélem a nagyapjukkal kapcsolatos történeteket arról, hogy milyen is volt az élet az ő gyerekkorában Nagylócon, a kis palóc faluban. Elképedve hallgatják a szegénységről szóló példákat. Azt meg már végképp alig hiszik el, hogy milyen volt a romák sorsa abban az időben. Miből éltek,hogyan laktak, s hogyan laktak jól? Na ez már mindennek a teteje volt! Így aztán arra kanyarítottam a történet fonalát, amikor az ő papájukat (Isten
nyugosztalja!) a harmincas évek végén, a cigánysoron járva egyik jó ismerőse meghívta egy hamisítatlan varjúlevesre és egy másik specialitásra, az ürgepörköltre is. Bizony a papa elfogadta a hívó szót, s jó étvággyal be is kebelezte a cigánysori lakomát.

       - FÚJ! FÚJ! Utálkoztak a kései utódok...

       (Abban az időben sem voltak egyenrangúak a romák a lóciakkal, de a kialakult hierarchia, valahogy még is élhető volt. A palóc humor szépen vegyült a cigány észjárással. Az élet
kedélyes volt, még ha igen szegény is volt mindenki. A falu fegyelmező ereje féken tartotta az indulatokat.).
        Na akkor most meg jöjjön az én esetem a roma étrendbe való belekóstolásomról.A természetben fellelhető gyógynövények begyűjtésével foglalatoskodtunk a rendszerváltás idején. Jó segítőm, Kállai Imre, püspöki romaember volt. Egy alkalommal, amikor hazafelé vettük az irányt a felpakolt gyermekláncfűvel, arrakért, hogy álljak már meg a teherautóval, had,szaladjon be a kutyatápos boltba.Gyorsan végzett. Hóna alatt 10 kg fagyasztott „csirkefej tömbbel” érkezett.Munka végeztével a bicikli csomagtartójára helyezte a fagyott kutyaeledelt és haza karikázott Püspökibe.
        Másnap a háza előtt várakoztam a begyűjtő kocsival. (Egy katonai terepjáróval. A jó öreg Csepellel.) Püspöki környékére indultunk aznap.
        Látom ám, hogy Kállainé széles karmozdulatokkal integet az udvar felől. Kikecmergek a fülkéből, s most már hallom is, amint vékony fejhangon óbégatva hív, hogy ugyan menjek már be.
        A gőztől párás konyhában, az asztalon lévő pörköltre mutat: ezt kóstolja meg Béla, hangzott a szíves meghívás. Imre a bejárat mellet vigyorgott. Figyelte, hogy most mi lesz. Kis töprengés után leültem az asztal mellett lévő hokedlira. Jó,
finom illat fogadott a gőzölgő tányér felől. Törtem egy darabot a kenyérből, aztán kikanalaztam az első csirkefejet, majd a másodikat, aztán meg sorba mindet.
         Mit mondjak? Isteni volt!

Ui.:

És még ma is élek, ha meg nem haltam…



    





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2026-02-18 16:32:10
Utolsó módosítás ideje: 2026-02-18 16:32:10


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-13 11:18   Napló: Párbeszéd a DOKK jövőjéről
2026-06-13 10:55   Napló: Párbeszéd a DOKK jövőjéről
2026-06-13 10:52   Új fórumbejegyzés: Bak Rita
2026-06-13 10:42   Napló: Párbeszéd a DOKK jövőjéről
2026-06-13 10:10   új fórumbejegyzés: Bak Rita
2026-06-13 10:10   új fórumbejegyzés: Bak Rita
2026-06-13 10:06   új fórumbejegyzés: Bak Rita
2026-06-13 01:27   új fórumbejegyzés: Karaffa Gyula
2026-06-13 01:24   új fórumbejegyzés: Karaffa Gyula
2026-06-13 01:24   Napló: Macska