NAPLÓK: Magyar Pegazus Legutóbbi olvasó: 2025-04-04 17:45 Összes olvasás: 157208. | [tulajdonos]: Tűből embert | 2011-11-03 12:34 | Ószabó István verse az október 13-i Pegazus-estről:
ÓSZABÓ ISTVÁN
TŰBŐL EMBERT
Az ANYA szó körül a gyászszegélyes ország. Ennyi volt, s az a hosszú vers lett.
Ha elmondhatnám, az a vers mi volt nekünk, mit jelentett.
A föld az anyával, „anyám-alakkal” vált egylényegűvé. Az ember és a föld egyesült.
Ez volt a mi Szarvas-fiú kiáltozásunk.
***
Kecses, nyughatatlan kesztyű-párok: parányok, ahogy egymást megérintik, s összefonódnak. Szemek, fátylukat ahogy kicsit fellebbentik szemek, kihívó szemek. A zárkózottak is kihajolnak szirmok ablakszárnyai közt: illatok, párák.
Állunk. Mintha a Napra várnánk. Még senki se látta. A fölmorajló gong hangjára.
Piros fejű fiú. Nagylegény. Mi voltál? Gyufaszál.
Cirok-szoknyás boszorka. Szegény! Cérna-fátylú mennyasszonnyá, sosem lett asszonnyá, mint te, ki nem seprű, tű voltál, Fényeske. Felbogozott cérna-fátylú.
Mintha ma is még az a cirok-szoknyája lenne. Lassan, ringatózón, anyámmal kerengve, kitáncolnak az ajtón.
Mondókák lettek, mesék. Sorsukat én adtam. Egyikük sem élt.
Életüket elmondtam. Mert a néma valóság el nem mondaná.
Velük léptem ki én is némaságomból. Jót tettem így velük? Nem tudom. Az életükkel, amit kitaláltam. De költészetem ajkukon is beszéli nyelvemet; s e nyelvi létezésre vágytam.
***
Egy pille a falon. A szárnyacskák szürke hártyája, mint a hold udvara, vagy egy parány régi szekér-ekhó: alatta falfehér színésznőcske alszik mély álomban. Képzeletemben egy kis színházi játék kezdődik el. Esik az eső, a vízbe hullt esőcsepp: kis nyeles-tükör, széttörik. Kisüt. Fölsüt a nap. Seprűn röpülnek a porszemek. Öcsém hangján hallom a vers utolsó szavát. Legördül a sötétség.
***
S még egy. Bakaruhában menetelésed… Azt játszod el, valaki megölel; s őt jelképezi minden üreg, szakadék, a V-alakú völgyek, combjait a szétágazó folyók. Hogy nem bábu vagy már - létezel. S úgy halsz meg, mint egy elárult katona.
***
És az utolsó. Ahogy azt néztem: élsz még? Már én is csak néző. Az ágy… az immár tiszta fehérség. Az ágy szélén lelógó kézfej, mintha AZ A KÉT megereszkedett csukló…
Lábad - mintha eltörték volna lábszárcsontod.
Ó, báb! Marionett! „Vizet!” AHOGY EZT MONDOD!
***
És megyünk… Megyünk nádon-éren. Sások közt.
Faggyúszagú Ázsiánk vízén. Virágoskút. Magdolna-tó. Lesi-mocsár. Kiszáradunk. A szekrényen egy műanyag pohár.
***
1955? Egy éjszaka - az első, talán a legelső emlékünk apánkról - a „körmös” lendkerekét igyekszik berántani. A sötét, olajszagot árasztó gép „vasorrát” melegíti a perzselő lángjával, s a monstrum, az udvaron hagyva földbe meresztett körmei nyomát, pöfögve elindul.
Lopva, szántani ment. Börtönre ítélték.
A pöfögő, olajszagú „körmös” után a méregzöld ZIL úgy fénylett, mint a kőrisbogár páncélja. A vadonatúj autóval egy nap apám egyedül jött, s megállva a házunk előtt, járva hagyta a motort. Az autó berregését hallva, anyám megkérdezte, miért nem állítja le. „Be kell járatni”, mondta. Anyám felöltözött, a vasárnapi ruhánkat adta ránk is. Öcsém anyánk ölében, én szorosan a testéhez simulva. Ami ott, a négyünknek szűk helyen anyám testéből sugárzott át a testembe, mintha a föld és az ég egy-ág vizeként, mely a forró anyaméhé, eggyé olvadt volna, minden földi tenger végső, legvégső terévé.
Nyár volt. Délután. Maga volt a luxus-autókázás, ahogy lassan, egy kihalt úton mentünk Nagyhegyesre. Megnéztük a gázkitörés után maradt krátert, majd visszaszállva ugyanúgy, elindultunk Hortobágy felé.
Csillámló fodrain a nap fényét rezsegtető őskor tengerét láttam az út felett áthullámzani, ahogy a még távoli hullám az út végtelenévé simul az autónk előtt. Nagynak láttam apámat. A kormányt szinte meg se mozdítva nézett egy végtelen, felénk robogó nyíllal szembe, s mintha a nyíl és a közöttünk meglévő pár centiméter állandó megtartására figyelt volna, hogy ne szúródjon át rajtunk, hegye ne érje el a szívünket.
A vízen, a tengerré lett látomás vizén berregett velünk a ZIL. Vitt bennünket az óriás a tengeren.
Hogy mit kért azért, hogy apánk kívánságát teljesíti? Azt majd történészek, politológusok fogják körülírni, betűkké, „szellemi” lényegűvé változtatva a kort, a tájat, s bizonnyal el is ítélik majd még egyszer apámat.
***
Mi ez rajtam, mi ez most bennem? A gyász szomorúsága és a szégyen. Mi ez rajtam, mi ez a szívemben? Ugyanaz az érzés a gyász, a halál szomorúsága és a szégyen.
Mi ez rajtam, mi ez most bennem? Az a ház. Az ócskások. Képek. Porcelánok. A garázs mennyezetéig fölérő sörös-dobozok. A móra-bóra fák. A gaz a kertben. Féldecis-üvegek. Millió. Amit a fű közül fölszedtem.
Mi ez rajtam, mi ez a szívemben? Ez a kádban a beáztatott rothadó ruha. Az ólomkristály vázában a húgy szaga.
Mi ez bennem, mi ez a szivemben? Ez a ház. Ahova hazasóhajtva, haza se vágyik szivem, haza se vágyik. Ahol húgyban, szarban fekszenek vasárnap estétől szerda délutánig.
Egy gödör, frissen betemetett gödör a kert végében. a felakasztott kutya.
Mi ez rajtam, mi ez a szivemben? A gyász. A fölháborodás, és a szégyen.
Vizenyős, puffadt, kivörösödött arc, füst-színű, próféta-szakállal. Az öcsém. Hogy lehet, hogy ezt nem láttam én?
A ragacsos pillák. A vörös szemhéjak. Lecsukódó szemek.
Mi ez rajtam, mi ez most? Mi ez? Az, hogy nem láttam, nem tudtam, ott fekszenek. Hogy nem tudtam. Nem tudtam. Hogy én nem láttam ezt. A korom bevonta kályhaszemeket.
Mi ez rajtam, mi ez a szívemben? Amit láttam a videofilmen. Amit láttam, de fel se tűnt, ide-oda kapkodó kezük.
Mi ez most bennem? Amit megnéztünk. Százszor már. Láttuk. Tudom. Amit láttam roskatag testtartásukon. Ami látszott… Hogy áldás nincs semmin. Amit láttam. A bátyám arcán. Tétova, kereső mozdulatain.
***
Az irat-halomból előkerül „filozofikus” kis mesém a két leguánról. Velünk történt ez? Vele és velem? Nem. Ez még nem az anyaméhben a víz, ez még a vízözön. Ott vagyunk. Mintha reménytelin néznénk a nap felé.
„Add meg nekem - hallom, ahogy mondjuk - az ember szenvedését, hogy én azt reménnyé változtassam!”
S mint két leguán, kiszállunk. Mint két kis leviatán. De csak egy szárnyunk van. Nekivágunk. Testünk egymáshoz ér. Csak arra figyelünk, hogy szárnyunk egyszerre evezze a végtelent. Mint két, egyik végénél egymásba érő holdsarló, úgy látszunk a magasban. Egyszerre csak egyikünk zuhanni kezd. Állj meg - kiált föl az égre - gyere vissza! Egyeztessük össze szárnyaink mozgását. De az, mit sem gondol már vele. Egyre messzebbre távolodik. Egyszerre gyorsabban suhan, mint a hang. Gyorsabban, mint a fény. Egészen átváltozott külső formájában is. A szemei világítóbombák. Halálos kórokozók tenyésznek bőre alatt. A gyémánt kristályrács-szerkezetét is átrendező nagyenergiájú részecskék erejétől duzzad minden sejtje. Leszállt. Örülni azonban nem tudott. Vágyódott társa után. Visszaindult hát, hogy megkeresse.
Szküllák és Karübdiszek között ott úszott az a végtelen vízen, élettelenül. Azonnal leszállt mellé és így zokogott: Isten, megadtad nekem az ember szenvedését, de egyedül nem tudom azt reménnyé változtatni. Párja nélkül árvaság a szárnyam. Vedd le hát róla és tedd rám az övét is; hogy a két szárnyban egy lényként sugározva szét, a legátfogóbb különbséget egyesítsd bennem.
***
Szemcsék ataksziája, porszemek. Száll szemcséi közül is súlytalan legporlóbb rétege; száll bennük a szív. Az izomgerendák a szívkamrák falában. A vesék kelyhei. Nyelven a kúp-alakú ízlelőbimbók. A páros, kanna-alakú porcok a gégében. Ínhúrok. Köbhámmal bélelt csövecskék. Hajszálhörgők a tüdőben. Szemszögletében a vörös könnycsomó.
A virágba bódult Nemzeti Parkban. Mint a részegek. Szemcsék ataksziája. Porszemek.
***
Mintha a nap, hold kelne, tűnne, úgy kerülnek végső helyükre versemben is a szavak; a csillagok, a hold, a nap, világegyetem-költészetükbe - hogy szóljanak, kiálljanak.
Az örökké önmagát elérő, s önmagát megsemmisítő pillanat, az időtlen idő is szavak, szavak.
Szavaim is már, mint az ég, s benne az égitestek - szavaim a tejútba szőve szépségük, önmaguk fényeit, derengnek.
Így látom szavaim kozmikussá növesztett csodaszarvasát.
Fönt. A mezőt. Libái fehér tavait. Őshamuhalmokat . A nem láthatót is, mint ritka négylevelűeket. A csak sejthetőt, a csak tudatban létezőt. Megköszönöm, hogy segítettek.
***
Megsemmisítheted, széthullt világ, akit teremtettem, s életre kelt. Tűből embert. Gyufaszálból. Megnedvesített hüvelyk s mutatóujjam közt még lángolásom rebegő hosszú mondatát a halhatatlanságról kiolthatnám most, mint a gyertya lángját.
Csillagok, hold, nap, mint a hét aranygyertyatartó hét gyertyalángja, följönnek, lemennek, reggel ébresztenek, este elaltatnak, mint anyám.
Mi lesz, ha ez se lesz? Saját lényem ködöt lehelő, futó, látó és vágtató metaforája, a költészet ősi jelképei sem szarvaim közt.
Mint a tünékeny és veszendő kezdetek, mi lesz, ha ez se lesz a végtelen, a mindenség, az időtlenség után?
Ha az élet egyetlen lehetséges s legvégső formáját e csodaszarvas-képben már senkise látja?
| |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|