NAPLÓK: Párbeszéd egy jobb Dokkról Legutóbbi olvasó: 2025-04-26 07:11 Összes olvasás: 7366. | [tulajdonos]: ÓGÖRÖG KULTÚRA? | 2025-04-14 18:20 | Alighanem rám célzott Filip Tamás a Baltazar naplóban, amikor ezt írja: „Van itt egy ember, aki minden megnyilvánulásával meg kíván bennünket győzni arról, hogy ő voltaképpen egy zseni, egy igazmondó, igazlátó juhász, akinek a kisujjában is több van, mint az összes többi Dokkra járónak. Tud mindent, sőt mindent is, és aki ezt nem hiszi, annak utána jár.”
Ez természetesen rosszindulatú befeketítés. Nem értek például a matematikához. Sajnos.
Viszont amiket főiskolai-egyetemi szigorlatokon tanultam, azokhoz nagyjából igen. Illetve tudom, hol kell keresni a szakanyagot hozzájuk, ha értekezni akarok a témában. Az ELTE magyar-történelem szak (bár történelemből nem diplomáztam, csak magyarból, mert már volt egy agrár diplomám, ezért vagyok otthon az etológiában, vagy például a szaporodásbiológia területén), nos, az ELTE magyar szak és utána a Magyar Író Akadémia egy éves mesterkurzusa elegendő poétikai muníciót adott minden itteni irodalmi vitához.
Olyasfélét, mint Berzsenyi Dánielnek, amikor 8 éves önképzés után, amely alatt költőből esztétává tanulta magát, méltó esztétikai választ adhatott Kölcsey őt ócsárló kritikájára. De csak ekkor. Első, esztétikailag még felkészületlenül adott kirohanása Kölcsey ellen többet ártott megítélésének mint használt.
Miközben, ezt ki kell emelni, ő mindvégig Magyarország egyik legnagyobb elégiaköltője volt már akkor is, ha Kölcsey, kordivat szabta korlátoltságánál fogva, elmarasztaló kritikájában nem is ismerte ezt föl. (Ami után Berzsenyi sajnos felhagyott a versírással s már csak esztétikai tanulmányainak élt. Tessék utánaolvasni!)
Kár, hogy Filip Tamás a jogi egyetemen maradt.
A szintén joghallgatóként kezdett Szkárosi Endre két év múlva átjött az ELTE BTK-ra. Nagyon helyesen. A szintén joghallgatóként kezdő Kemény István négy évet is kibírt ott és utána jött át az ELTE BTK-ra. Velük tudnék is miről polemizálni „a tanultak szerint”. Filip Tamással – a fenti kiszólásából ítélve – aligha. Sajnos.
Ettől még – hadd nevezzem ki annak – ő ma Magyarország egyik legsikeresebb kortárs költője. Ez azonban az ittdeni irodalmi vitáikhoz LEGALÁBBIS A NÁLA EDDIG TAPASZTALTAK ALAPJÁN (!) kevés, mert nézzük csak miken vidul, mit tart humorosnak – ídézet legutóbbi Minaimal planet naplójegyzetéből.
„A magyarok kedvence, ahogy a görögök főzik. Hellászlé.”
Pont azokban a napokban találta így, amikor Filip költői „nem szimpatizánsa” Kukorelly Endre, vele szemben épp azon vidul a Facebookon, hogy akik ma el akarnak tekinteni Homérosztól, mert nem lesz tőle olcsóbb a krumpli, tévenek. Olcsóbb lesz.
És ezekben a napokban mi történik ugyanott, velem? Én pont ekkor és pont ott egy igazi homéristára (Homérosz műveinek archaikus hangvételű előadójának videójára) bukkanok. (Lásd a facebook oldalamat!) Rögtön el is mentettem.
Meg kell jegyezni: nekem már 20 éves koromban volt olyan költő barátom, Szpirosz, aki görög fiúként ógörögül is megtanult. S azóta csepegtette számomra az ógörög kultúrát, már akkor, amikor még a Kaposvári Mezőgazdasági Főiskolára jártam. Aztán visszaköltözött Görögországba. Pár éve azonban átjött Athénből Budapestre s magával hozta saját készítésű lyráját. Azt a hangszert, ami után a mai költők a lirikus elnevezést kapták. A széken látható. Még a régi költő freskó előtt ülünk a Hadik kávéházban. Vagyis az ógörög kultúrához nekem „saját görög mentorom” volt.

A lent bemutatott homérista produkciója is a beharangozott (és egyelőre elhalasztott) költészeti esszém háttéranyagához kell. Íme: így „énekelték” az Iliászt, mert valaha minden költői művet énekeltek, nálunk Balassi Bálint még szintén énekelt verseivel bezárólag. Én csak ezekhez értek Filip (valamicskét) mert én – tanultam – ezekről. Meg az élettudományokról. És mindarról, ami ezekhez kell. Volt gazdasági újságíróként pedig korábbi szakterületemhez, a politikát is belevéve. Ellenben amihez nem értek, azt igyekszem elkerülni. De most vissza az irodalomtudományhoz! Mostantól hadd legyen a DOKK-nak ezen a kis felületén vágyott cél a klasszikus irodalmi tudás elérése! Autodidakta módon is törekedhetünk rá: „Csak klasszikusokat Amice!”, de mivel a Dokk-on én magyartanár is vagyok, ne szégyelljétek az én közvetítésemmel megtudni most például azt, hogy énekelték az Odüsszeiát 2500 évvel ezelőtt. Elképzelhető, hogy valahogy így.
https://www.youtube.com/shorts/ehwlpPT9T6s
Reciting the Odyssey in reconstructed Homeric Pronunciation TikTok @arumnatzorkhang
| |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|