NAPLÓK: Philosophina Legutóbbi olvasó: 2024-11-21 22:24 Összes olvasás: 86437. | [tulajdonos]: Platón és a matematikusok | 2016-07-09 16:45 | Nehéz metafizikai naplót nem írni, hogy a római katona költőt parafrazeáljam - fitoktatva egyben csekélyke klasszika -filológiai tudásom. A katonáról bátyám egy kalandja jut eszembe - Isten nyugosztalja szegényt - , aki lokátoros volt a 70 es évek békeidejében, s már - már elkeseredésében arra gondolt, a Honvéd Körházba vonul. B. tizedes 40 x felsöpörtette velük szeptember végén a laktanyát a lőszerraktárral összekötő 1,5 km -es utat, Z őrmester felmenőiket szinte atyai természetességgel pocskondiázta naponta, Gumi százados pedig- szó szerint- a gatyájába rázta, miután a fél tucatszor megismételtetett performenszben sem sikerült neki a szabvány szerint jelentenie. Mondom bátyám mélabúsan ült a lokátoros térkép előtt, figyelte az éppen a Fertői -tó felől berepülő személyszállító gépet, ami később Székesfehérvár fölött tűnt fel, elálmélkodott a technika, általa addig nem látott fejlettségén. A radarozó masina mellett cigarettára gyújtva jutott eszébe a bevonulás előtt olvasott Platón-i párbeszéd. Kalliklész az erősek jogairól győzködi hallgatóságát, mikor megszólal Szókratész "feleded, hogy milyen nagy hatalom az arányos mértani egyenlőség az istenek és az emberek között." Akkor megnyugodott bátyám.
* * *
Mondják, kétféle matematikus van: a platónikus, ki valós létet ad a számoknak, amik változatlan ideák a tünékeny jelenségvilágban és az, ki az elme szüleményének, így nem valóságosnak tartja őket . Nehéz eldönteni milyen léttel bír a még meg nem talált elkövetkező legnagyobb prímszám (a most ismert 22 millió számjegyből áll), ami ugyan létezik egy platonikus prímszámvilágban, csak mi még nem ismerjük. Vajon értelmesen feltehető a kérdés; létezne ugyanez a szám az emberi elme "detektálása" nélkül is?
* * *
Számokkal elképzelt, volt, most v. majd létező dolgokat jelölünk. Pl. 2 lehetséges háború, 1 asztal velem szemben, 5 megszületendő gyerek, 1 világvége, 3 isten, 4 tündér, sat. Beszélhetek egy ház egy ablakáról, egy szék egy lábáról. Legnagyobb nemfogalom a lét, így a legátfogóbb halmaz, amire még az egy alkalmazható (tudva végtelen az a halmaz, aminek eleme lehet egy másik végtelen halmaz - természetes számok halmazának része a páros számok halmaza, s mindkettő végtelen) a lét, ami VAN. A rómaiak az univerzumot egyszülöttnek nevezték, ez a kifejezés (görögül: monogenész) került be a Hiszekegy imádságba. Egyszülött és nem elsőszülött (prótotokosz).
* * *
Ha 10 éves, átlagos értelmű gyermek elé teszek 3 számsorozatok, többnyire tudják folytatni, szemfülesebbek a három sorozat között kapcsolatot is észreveszik. Egy belső mintázatot, harmóniát, arányosságot. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9..... 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81,... 3, 5, 7, 9, 1, 13, 15, 17, ....... Az első sorozat a természetes számoké, a második ezek önmagukkal szorzott (négyzetszámaik) párjaiké, a harmadik a második sorozat számai közt lévő számok különbségének sorozata, könnyen észrevehető: a páratlan számoké.
Galeilei a szabadesés törvényét e sorozatok arányosságában, viszonyaiban lelte meg. A természet rejtekezni szeret - írta a homályos Hérakleitosz, a természet nyelve a matematika - mondta a világosságra törekvő pisai filozófia professzor. Visszatérve az első és harmadik sorozathoz: az első idő egység alatt minden szabadon eső test 3 egységet esik, a másodikban 5 egységet, harmadikban 7 egységet; összehasonlítva az első és második sorozatot: minden szabadon eső test gyorsulva esik, a megtett út a megtett idő négyzetével egyenlő (arányos). 5 idő egység alatt 25 útegység, 6 alatt 36, s.í.t.
Újból Szókratész: a Gorgiaszból: "A lélek rendjét és összhangját ismét a törvényszerű fejezi ki. Általa lesznek törvénykövetővé és rendszeretővé az emberek. Ez pedig nem más, mint az igazságosság és a mértékletesség. Így van - e? " | |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|