Kántás Balázs : EDGAR ALLEN POE: A Holló


 
2856 szerző 39905 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Prózák

Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
Tamási József: Ferike
FRISS FÓRUMOK

Bátai Tibor 9 órája
Jusztin-Horváth Dorottya 10 órája
Ötvös Németh Edit 12 órája
DOKK_FAQ 16 órája
Ur Attila 17 órája
Tamási József 19 órája
Veres Mária 21 órája
Szilasi Katalin 1 napja
Zima István 1 napja
Horváth Tivadar 1 napja
Valyon László 1 napja
Bak Rita 1 napja
Mórotz Krisztina 2 napja
Francesco de Orellana 2 napja
Szakállas Zsolt 2 napja
Szőke Imre 3 napja
Pintér Ferenc 4 napja
Burai Katalin 4 napja
Konta Ildikó 4 napja
Kránicz Szilvia 5 napja
FRISS NAPLÓK

 szilvakék 6 órája
Hetedíziglen 1 napja
ELKÉPZELHETŐ 1 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 2 napja
Tiszta gyermekek naplója 4 napja
Baltazar 5 napja
Minimal Planet 5 napja
négysorosok 5 napja
Janus naplója 7 napja
Gyurcsi 7 napja
Macska 8 napja
az univerzum szélén 8 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 8 napja
Etzel Mark Bartfelder 11 napja
Metz-Művek 11 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Kántás Balázs
EDGAR ALLEN POE: A Holló

Az idő éjfélre járt már
Én merengtem, mi is vár rám
A fejemben millió elfeledett hang kerengett
Szinte már-már elaludtam, majd
Hirtelen zajt hallottam
Valami motozott, halkan kopogott az ajtón
„Vendég lesz az” – mondtam halkan, - „Az ajtón
Csak vendég kopoghat.”

Ó, emlékszem, december volt, hófelhőkkel
Takart égbolt, szomorú, és mégis szép volt,
Árnyék vetült a padlóra.
Bánat járta szívem át, azt hittem, már
Nincs tovább, elmém messze, távol járt –
Siratta holt Lenore-om
Ki köztünk többé nem jár, angyali név, angyali lány
Lenore…
Ki nincs többé már.

A lila függöny meglebbent, szívem egyre
Gyorsabban vert
Csodálkozás, rémület járta át a testemet
Ott álltam csak megdermedve, mint kit
Elhagy életkedve
Ott kopogtat az ajtómon ez a furcsa éji vendég
Bebocsátást kíván tőlem ez a furcsa éji vendég
(vendég pusztán, nem egyéb…)

Erőt vettem magamon hát, szólásra is
Nyitottam szám
,,Uram, hölgyem, bárki is vagy, a
Megtiszteltetés oly nagy, bár késő van,
Ám de kint fagy, lépj be,
Szívesen látlak.
,,Jöjj csak be és ülj le hát…” – az
Ajtó már nyitva állt. –
Kint sötétség, semmi más

Ott álltam kint a sötétben, remegvén
Egy másik létben
Legrosszabb rémálmaim képződtek meg
Szeme előtt
A csönd nem töretett meg, holt-néma
Maradt minden
Egyetlen szót súgott a szám: Lenore!
A némaság visszhangozta, szavam hozzám
Visszahozta
Lenore! – egy név
Mi nincs többé

Visszamentem a szobába, égetett a
Bánat lángja
Azt hallottam, mint korábban, kopogást
A csend honában
„Biztos” – mondtam - ,,van valami, amit
Idebent hallani, ablakpárkányom alatt!”
Odamentem, és bár féltem, bizonytalanul
Kinéztem, ,,mi az, mi engem éjjel ér?”
Kint tombolt a gyilkos tél…
,,Nem egyéb az, csak a szél.”

Ott álltam egy pillanatig, hideg hatolt
A csontomig
Holló állt a párkányomon, nem tudtam,
Él-e, vagy fagyott
Aztán beszállt nagy hirtelen, s kandallómra
Telepedett
Ült csupán és nézett rám.

Megváltoztak bent a dolgok, észrevettem,
Hogy mosolygok
E sokat látott madár ült és bámult
Rám csupán…
Rám meredt két szellemszeme, csőre, tolla,
Éjfekete…
Megkérdeztem: ,,Mi a neved, benned vajon kit tisztelhetek,
Furcsa úr, te gyászmadár?”
Felelt a Holló: ,,Sohamár!”

Furcsálkodva néztem pusztán magam elé
Gondolkodván
A válasz meglepett egy kissé
Ember meg nem értheti, mit
Egy holló mond neki…
Így merengtem magamban ott: ,,különös név,
Kié lehet e fura bestia, e gyászos külsejű árny
Ilyen névvel: Sohamár?”

Ott ült, mint egy kőszobor, mi nem él
És mégis szól
Egy szót tudott, azt suttogta, ismételte,
Mondta, mondta
Én is halkan megszólaltam: ,,késő van már,
Bár köddé válnál
Egyszer biztos tovaszállsz…”
Közbevágott: ,,Sohamár!”

Utána jött a hosszú csend, házamban
Úr lett az új rend
,,Biztos” – szóltam - ,,nem véletlen, hiszen
Másként lehetetlen, gazdája szomorú
Ember, emészti a bánattenger, csak tőle tanulhatta ezt, amit
Soha be nem fejez
Átkozott szó: ,,Sohamár!”

Ám engem meg nem rettentett, inkább
Kissé nevettetett
Egy fotelt toltam a kandallóhoz, és
Leültem vele szemben
Ültem, s szembenéztem vele, elmém
Gondolattal tele
E rút kísértet-madár pont engem meg
Mért talál?
Mit takar e furcsa szó, mi néki
Létét adó?
Hogy érti ezt: Sohamár?

Így ültem ott gondolkodván, míg ő
Kandallóm párkányán
Ült és csendben nézett rám, tudtam,
Szeme minden lát…
Emlékek rajzottak bennem, kergették
Egymást fejemben
A szobát megvilágította félhomályos
Lámpafény, s én tudtam, hogy engem néz
A félhomályos lámpafényben éreztem tekintetét:
Nem szól, s mégis: „Sohamár…”

A levegő forrt körötte, tudtam,
Más-világ küldötte
Fekete szeráf két szárnnyal, ami
Minden mást beárnyal
,,Mondd” – kiáltottam ,,tán az Úr küldött téged,
S az küldetésed, hogy válaszolj kérdésemre
Mondd, mit tudsz drága Lenore-omról?
Újra ölel és megcsókol?
Valahol majd újra vár?
Felelt a Holló: ,,Sohamár!”

,,Jós vagy!” – mondtam - ,,Jós vagy, még
Ha a Sátán küldött is hozzám!
Mondd meg, kérlek, ha itt már nem is
Arra, tudom, remény rég nincs
De egy távoli édenkertben, máshol,
Egy másik életben
Lenore-om vajh vár még rám?
Az angyal, ki életem volt… Lelkünk
Tán újra egymásra talál?”
Felelt a Holló: ,,Sohamár!”

,,Legyen átkozott e szó, pokol madara
És vele együtt te is, halál angyala,
Tűnj el vissza, honnan jöttél, bűnhődj
Miért meggyötörtél!
Ne maradjon utánad meg egyetlen fekete toll!
Az is gyilkosan belém döf, egész szívemig hatol!
Hagyj engem itt magányomban, hadd nyugodjam
Itt örökké!
Húzd ki szívemből véres csőröd, s ne
Térj vissza soha már!”
Felelt a Holló: ,,Sohamár!”

És a Holló el nem repül, ott ül most is,
Ott ül, ott ül
Kandallópárkányomon, míg lét a lét,
Örökké
Démonként lelkem gyötörve, reményeim
Összetörve
A homályos lámpafényben szeme rám
Mered az éjben örökké
Lelkemben egyre nő az árny, örök sötétség
És magány
Tova nem száll… Soha már!






Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.



Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-21 23:10   Napló: szilvakék
2026-06-21 22:00       ÚJ bírálandokk-VERS: Horváth Tivadar Ha levetném...
2026-06-21 19:47   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-21 19:17   Új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-21 19:15   Új fórumbejegyzés: Jusztin-Horváth Dorottya
2026-06-21 17:39   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-21 15:05       ÚJ bírálandokk-VERS: Doktor Virág Tegnap egy kicsit Ady Endre voltam
2026-06-21 13:23   új fórumbejegyzés: DOKK_FAQ
2026-06-21 12:34       ÚJ bírálandokk-VERS: Jusztin-Horváth Dorottya Apám fái
2026-06-21 12:31   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit