NAPLÓK: Sáfély Legutóbbi olvasó: 2024-12-04 09:44 Összes olvasás: 184524. | [tulajdonos]: fehér gyökér | 2022-06-03 22:14 | Fáradt vagyok, a tónál voltam megint találkoztam az egerészölyvemmel. Követ.Gyönyörű vagy , súgom oda neki. A lelkemmel fotózlak nagy madár. Mindig OTT van, ám nem tudom hol van az ott. Kicsi a tó, és a tófarok elbűvöl A királynő álmodik, miközben a napsugár zöld hajával játszik. Kapaszkodik a másik fához, két gyökérrel, és mégis hatalmas a lombja. Két gyökérrel kapaszkodik a parthoz,a másik fához, hiszen a kőris táplálja. Elengedi vajon a fehér gyökereket, ha nehéznek érzi már ezt a szeretést? Nem tudom. Két öreg egymásba kapaszkodó. Egyik a tó sekély vízében, míg a másik a parton mesél ... | |
3. | [tulajdonos]: fák | 2022-06-03 21:38 | Fák
Nagyon régen voltam a réten, ami ellentmond annak, hogy kinn vagyok minden egyes nap. Régen a Vén Tölgy hívott, néha átkaroltam és beleszagoltam a kérgébe, amikor a kislányért imádkoztam. Magányos, büszke fa, konok, textúrája is érdekes. Ekkor még tavasz volt, de az a tavasz, amikor az egyetlen jó dzsekimet sikerült kilyukasztanom.
Nem mentem hátra, a tölgyhöz. Magányos útjaimon nem zavart senki, belehelyezkedtem a tájba, és eggyé váltam vele. A fa bölcsőd és majdan koporsód. Láttam a nagy fát kidőlni, hirtelen engedte el a gyökereit a föld, és ő, a nagy magas és csupasz a földre dőlt. Utána nagy csend lett, és én ezt a csendet vittem el, amit maga után hagyott. Hetek múlva benőtte a fű, játszottam a porral, a kéreggel és gondolkodtam, hány nyarat tarthatok a kezemben? Mennyi napsugarat és menyi havat? Csókolóztak alatta vajon? Leültem és néztem, ilyenkor nincsenek gondolatok, a bennem levő vizet a szél felkorbácsolja és elsimítja, valahogy így képzelet. És ez a szél, az esőszagú szél mindig tiszta. A Tölgynek nagy az energiája, de a bükk sakk-mattot ad más fák gyökereinek, hiszen képes arra, hogy gyökeret eresszen rajta.
Szép az, amit szépnek látunk. Lassan fedeztem fel, mert nem ültem mindig a réten, az útkereszteződésben lévő kis fát, Kócoskát. Mindig fogadta a Napot alkonyórán, tudtam pontosan a színekből és a levegőből, meddig kell várnom rá. Várni kell a fényekre. Nagyon érdekes a Nap, ugyanis mindig sütni akar, de megakadályozza a rossz idő, míg alkonyat előtt, mint a nő szeretés előtt, feltűnik az égen. Borostyánruhával fedi be a fák kérgeit. Rossz időben ez az utolsó percekben zajlik. Mint a délután alvó nő, éppen úgy ébred percekre. Ezekért a kis percekért, és az elszáradt fűben sárguló levelekért érdemes élni.
Egy kis fa a réten villám sújtotta. Pici és gyönyörű, de az állatok elkerülik a villám sújtotta helyet. A hangyák is, és ott sosem nő fű. A vörös kakas ki tudja mennyire égette ki a talaj alatt a fű magjait, ám egy kicsi fa mégis nőtt oda. Zöld kőris, szeretem ezt a fát.
Régen nem volt az enyém a rét, de most minden rezdülése. Minden dobbanás, ágreccsenés, a fajdkakas hívó szava párja felé. A hársak alatt fotózom kérgüket, most a szilfa hív, a kis szil ágai összenőttek. Beszélgetek velük magamban. Hányszor estem el ott. Megtaláltam a kedvenc fánkat Marcival. Rég volt. Most már sötét és vastag. Bármikor mész ki, mindig más tekintetű igen, néha szeplők táncolnak benne. A fények mindig változnak, ha egy nap kint vagy, mindig máshol cirógat a nap. A görög a birkáit a hársak között legeltette. Szívesen lettem volna birkapásztor. Hárs alá ült mindig, ott bóbiskolt reggeltől-délutánig, és fekete volt, mit a cigánymeggy. Niké, szólt egy nap teátrálisan anyám, ő Niké! Nikéből semmi nem maradt, de anyám mozdulatából igen. Úgy ment mit a holdkóros, nem szerette a rétet. Itt még gomba sincs, szólt fitymálóan. Apám a Tölgy melletti bokorról szedte a csipkebogyót, amiből hecsedli lett és hirtelen megindult szüretelni. Zsebéből zacskókat vett elő, majd elmesélte, hogy készíti. Apám persze nem nagyon tartja be a receptúrákat, mindig alakítgat, főként a babra munkákat igyekszik megspórolni. Így aztán új módszert dolgozott ki, aminek lényege, hogy nem szedegeti ki egyenként a bogyók szöszeit és magjait. Bár még így is kemény meló, ahogy ő mondta és neki el is hiszem. Szóval először is kesztyűt húzott és begyűjtötte a termést. Fontos, hogy jó hideg legyen már, csípje meg a dér a bogyókat A gyümölcsről aztán lecsippentette a felesleges részeket, majd napos helyre terítette őket, hogy hadd "töppedjenek", szóval essenek össze jó szottyosra. A rétemen ott van a csitkenye, a hecsedli, az ebrózsa és a csipkebogyó, de ez mind ugyanaz.
Most elmesélem a hajnalomat. Elhúztam a függönyt reggel, és a hálóingre pulcsit, kabátot húztam, a zoknim fele nem volt meg. Ittam egy pohár vizet, és szaladtam a rétre. Tejfehér volt minden, és álltam, néztem, tele szívből nevettem. Tudtam, fotózni fogok. Egy más világ volt az, minden kék, zöld, páracsepp. Belefutottam a hajnal aljába, az ébredőbe. Egyre nagyobb lett a pára mindenfelé, és én futottam, mint az őrült, a szürkés réten. Lassan kelt a nap és minden csupa víz volt. A cipőm átázott, de harmattal mostam arcom a fűben, és tovább fotóztam, hófehérek voltak a pókhálók, mindent beborított ez a gyönyörűség, akkor értettem meg, hogy a pillanat része lettem, amit nem felejtek el. Mert nem a tiéd a föld, nem a tiéd a fű, hársat sem ültethetsz virágcserépbe. Gazdag vagy, pont olyan gazdag, mint a csipkebogyón lévő harmatcsepp, amit felcsókol a Nap és a szél szárazra törli. Büszke hársak, mint kiszolgált katonák. Tudtad, hogy ez alatt a rét alatt hatalmas energiamező van? A Tölgy a gyermekeit úgy védi, hogy gazokat ültet köréjük azért, hogy ne érje erősen a Nap sugara a kicsiket. Édes altatót énekel nekik.
Meséltem neked a rétről, még mi van ott? Mint a gyermek úgy kérdezed. Ágakról meséltem neked, a tavasz zsenge hajtásáról, a télről, arról, amikor tökszezon van, ahol megértem magamat, megbékülök önmagammal. Érzem a jót, mint nagyanyám kezén a bütyköket. Amikor még volt kutyám, elengedtük futni. Én állatot olyan kergebirkán nem láttam futni, mint a pulimat, belefutott a lucernásba és tovább a repcébe, nyulat kergetett. Félt a víztől, de egy nap belemerészkedett, utána mindig ott fürdött.
A rétem nem szereti a rosszkedvemet. Állj, szól rám, most ide nem jöhetsz, de itt értem meg magamban a másik embert, itt jut eszembe a néni, ki tudja miért. Itt mondom, felhőjáték. Tudtad, hogy a fák ott érzik jól magukat, ahol közös a gyökerük, egy vastag, azután a többi és együvé tartoznak. Gazdag vagyok, igen, itt az vagyok, rácsodálkozó és én vagyok a kökörcsin, a katáng, a fények és az árnyak sötéte.
Tudod mit? Neked adom, meghívlak hozzá, ha boldogan jössz, befogad. Tudod, mit csinálunk? Meséket találunk ki. Ne szólj, nézd azt a madarat, ahogy a többi közül felreppen. A felébreszthetetlen csend ott lesz benned. Ég felé kapaszkodó fák, valaha hatalmas volt a lombkoronájuk. Már csak egy kopár ág maradt, de az a valamikori büszke fáé. Érted már, miért szeretem a hekk fát? Mint egy kisütött hal, de közepe neki sincs már. Két ága maradt. A nő és a férfi, mindig együtt. Ne menj el a csodák mellett! Mert tiéd a föld, tiéd az ég, és tiéd a szél.
Egy nap fáradtan hazatérsz. Hársat találsz a virágcserepedben, ahogyan én is.
| |
2. | [tulajdonos]: Azoknak a szerelme | 2022-06-02 23:08 | Azoknak a szerelme Tornai József
Azoknak a szerelme tetszik nekem, akik a villamoson is csókolóznak szégyentelen, amíg a vonat indul, aztán a férfi az állomásba visszaszalad, ott kell olvasnia a távírószalagokat; az asszony meg a kocsiban egyedül marad, de nem sír, és úgy pillant mindenkire, mintha az egész lenge földön csak neki volna szíve.
Vagy akik fél-rom házukban összebújnak földrengés után, s arról suttognak, hogyan rakhatnak újat, s egy újabb földrobajtól ijedten, mikor roskad a mész, terveznek makacsul tovább, kézbe-kéz. Vagy akik ragályos kislányuk fölött éjszakáznak, s úgy takarják el tőle a halált, mint hideget a házak, és mikor meggyógyul s az udvaron megint rózsát nevel, csak akkor buggyantják ki holt-rémült könnyeiket.
Vagy akiket tenger szakít el egymástól és ők már vízözönnek érzik szívüket a vágytól, de csak levelekkel egyesülhetnek s az izzó betük már géppuskaként lyuggatták össze mindenük, hogy csak a reményük él, az a pillanat, mikor a papírból egymás gyöngy-mellére omlanak.
Vagy akik már tíz éve gyereket várnak, és már a szemük héja is fiúcska-fáradt, s úgy ülnek horpadt este a küszöbük előtt, hogy legalább azt szüljenek egymásnak: hű időt.
Vagy akik azt sem tudják, mivel játszanak, úgy álldogálnak jázminos kapuk alatt; csillagok küldik őket, de nem tudják sehogy, sehogy eltépni az együttlétből szőtt szalagot, és zsibbadt lábbal, éhesen, éjszaka, mint akik idegenbe, úgy csapódnak haza.
Vagy akiknek társát ez a föld visszaölelte, s most csak a gyermekükben ölt már testet az az egyetlen, az a tele-szív; mint őtmagát, imádják a gyermekeit; alkonyatkor megmosva madárka-lábukat, hiszen azzal az ágyba ő szalad.
Vagy akik már húszévesen egymásra lelnek, zsenge húsukból építve paradicsomkertet, amit a kő-vén szomszédok is megirigyelnek, mert olyan sűrű ez a kert, oly bimbós minden ága, hogy ötvenszer sem árt neki a természet halála, s csak amikor már görnyedtek s havasan-őszek, adják meg lombjukat a végső-tiszta ősznek.
Vagy akik, ha már tudják, hogy nem szerelem az az árnyék, mi sávot húz szemeiken s gondolkodnak s elejtik egymás kezét szelíden, hadd keressen, amíg egy holtig-hű tenyérben meg nem pihen: azoknak a szerelme tetszik nekem.
| |
1. | [tulajdonos]: Cigány Ferkó | 2022-06-02 21:50 | – Gyere, Luca elmegyünk a teknővájó cigányhoz, nem hallgatom tovább a történeteteket, amiket ezerszer hallottam már, a múltkor, igen, drágám, azért üvöltöztem a telefonba, mert megakadtál az írásban, paprikát vágtam és te csak mondtad, mondtad, és nem bírtam már. Beszéltél volna úgy, mint egy kurva, vagy mint Pipi néni. de te kerested a körmondataidat. Hülye vagy fiam, – azzal Márk szandált húzott és egy fehér lengatyát. – Megyünk a Cigány Ferkóhoz és kész.
Az öreg a kukoricagóré mögül tántorgott elő. Ferkó háza pici volt, fehér, de arra ügyelt, hogy az alap stabil legyen, a falak vastagok, szóval volt pénze az öregnek, és cigángógyija. A prosztatájával volt valami gond, mert időnként nagy folt, mint valami rózsa, terült el a gatyáján. Természetes volt ez, nadrágot cserélt. Nem volt nagydarab, az a normál konfekció. Felesége, Marisom nokedlit szaggatott a forró vízbe, mire eszembe jutott, hogy nekem is jól jönne most egy nokedliszaggató, mert nincsen. Arcán verejtékcseppek nyíltak, mint hajnali pára, síkos volt az arca, vékony, szikár cigányasszony alig mellel, kendőben és egyenes háttal állt, fel sem nézett.
– Jöttünk magukhoz Maris. Lucát megint elkapta a rossznyavalya.
– Édes lányom mit szarsz be? Kunigunda boldog így, istenem nekem is elszállt az agyam, mikor Ferkóhoz csaptam a jobbik felem, oszt' nézd meg mi lett belőle? Húgyos cigány. A jóisten mindenki elé keresztet rakott. Na én megyek, a vénembert itt hagyom nektek – szólt vastag hangján, és a bagót beletiporta a földbe.
– Együtté, Luca, ja most látom, itt vagy te is. Miért öltöztél ki mint egy kísértet – nézett végig Márkon.
– Meleg van Ferkó, azért, úgy nézek ki, mint egy kísértet?
– Hát, inkább, mint egy buzi – nézett végig rajta. – De ugye nem vagy elhajlott?
– Ferkó, te vén kujon, kúrelok csajokat, te is tudod, még megy. – röhögött fel Márk.
– Hozzál magaddal párnát a valagad alá, mi Lucával kiülünk az árok partjára. Már kezd kiégni a fű, nézd azt a marhát, mutatott a szomszédra, füvet nyír, de nem látja, hogy Isten kopár homlokát szántja fel? Sárga már a nyüves fű. Hehe, én nem vágom le. A mútkor Ajna a polgármesterasszony arénázott itt, hogy Ferkó bácsi le kéne nyírni a füvet. Isten szabad ege alól Ajnácska? Igen, igen, tudja rontja a falu képét. Anyád picsája Ferkó bácsi, gondoltam magamba, no de azért ezt mondtam neki, Ajna asszony, mongya meg a jegyzőnek is, hogy a Cuncitól megveszem a bakkecskéit, aztán lerágják azok. Büdösek, de elviszi a szagukat a szél. Engem ne büntessenek! Csóró vagyok.
(Tele volt pénzzel Ferkó)
– Érzitek ezt a szelet? Pinaszag ez, jó zaftos, a cigány Vicusé. Ilyenkor gyün elő, amikor a fostos szilva érik, a dobzó.
Öreg arcában a ráncok kisimultak.
– Öreg, most inkább mesélj!
– Vótam én is külök. de nem ám akárhol születtem! Akkor még vándololtak a cigányok, mindegyik helyet keresett magának, hát az Orsósok föllebb, a Szojkák meg lejjebb. Szétszéledt a cigán a füldön, mint a tarack, Kemények vótak ükapáim, szikes füldbül is nehétz kihúznya a tarackot, szúr a! Forró vót a lég akkor, öregányám mesélte, meg szikes a füld, és cigány akácok mindenhol, tudod, mint amikor bereped a körmöd mellett a bőr, olyan volt a füld homloka. Isten cifra ege alatt akácba kapaszkodott anyám, isten nyugosztalja, két tenyerit tüskék szabdalták végig, mint a szentek, úgy vírzett. Lidi néni így mesélte. Árokpart vot a', rágyüttem én. Rettentő szabadsában nőttem, porbafingó gyerek voltam, a méla méhésztül mézet csórtunk, egyiket meg is csípte a méhe, aztán elfulladt, jaj volt ám jajgatás halottsiratás, harmadik nyapon már csak ehantulták szépen a testvírt. Nem sokat ríttunk utána, jó helyen van az, mondta Kámán Kari. Bekentük a fütyülőnket a Linkó partján, hát mér? Aszittük, hogyha tudjuk húzni aztán csak jön belűle mag. Rászáradt az. Ugráltunk bele a folyóba oszt mostuk. Hideg vót a víz, kék a szánk, és vacogtunk. Akkor voltak a böjti szelek, fújtak, mint a hétszentség. A gatyámat elhánytam valahun. édes jóanyám siránkozott, Istenátka mit csináltál? Dobta oda a gatyát, gyere ide-e, közelébb... Mi van ottan neked? Méz, mondtam. A Devla vigyen pokolra, mézet ken oda, mikor mi cukros vizet iszunk. Ilyen gyereket csináltál, nézd meg, penderített apám elibe. Piros volt a fülem, apám a bajusza alól nézett, aztán röhögött. Asszony, ne sipákolj, majd lekopik az onnan. Apám átlátott ám az embereken, úgy leste őket, mintha fák lennének, Mindből nem faragnyék teknyőt, azzal köpte is ki a bagót, ez rohadt barack, gyenge. A Gazsi mög kecskerágó az, nem jó semmire. Cser a Lajos. A létra meg kőris, és kacagott. De szép idők voltak! Aurélióék a gunyiba csinálták, felakasztotta Aurélió a kalapját a szögre, aztán az asszony úgy is maradt. Én még kölök voltam, de kilestem őket, anyámtól két pofont kaptam. Aztán ha apám gatyáját megörüköltem, anyám a báláról lehúzta a madzagot és átkötötte a gatyámat, hogy le ne csússzon rólam. Hej micsoda szabadság volt a’! – Mire én elmeséltem neki Csongit, ahogy láttam álmaimban.
– Őrangyalod lett, papírember, cigányvír vót abba, ha feltörte a cipő a lábát, meg ha a Napnak mosolygott. Cigány angyalod van! – Öreg Ferkónak nem mondtam, hogy Csongi zsidó volt.
Márk hallgatta, láttam, hogy a telefont bekapcsolta, rögzítette a szavait.
– Nem jártam iskolába, erdőben laktunk, és kunyhót építettünk. Ma sem tudom leírni a nevemet. A jó doktor amikor mondtam neki a hugyozást, írt fel gyógyszert, és X betűt tettem oda a kisasszonykának. Na aztán amikor a csaje pinájához tettem a kezem izzott a levegő, szégyelltem én, de jó volt az, később megbátorodtam. A kukorica mindig sóhajtott, ki itt vót, kire odébb jött rá. Mit ér aztán a tudományotok nektek Márkó? Iszeg olyan sápatag vagy mint a halál valaga. Biztos sünt szarsz.
Márk mindenre számított csak erre nem.
– Mit mondasz Ferkó?
– Szorul beléd a szar, aztán hegyesen jön ki. Igyál koma. Hozok ki pályinkát, – aztán felkászálódott, reumás dereka megérezte ezt. – Szénás pofám, szómás pofám, megfordul az idő, na. Jön az eső. fájnak a térgyeim meg a derekam. Öregszem, mint öreganyám. Márkó testvír, mi kell neked?
– Bort adj! – szólt Márk.
Tovább beszélgettünk, én csak vizet ittam.
– Márkó, még mindég mesélsz a lovakról? Igen, szép mesék azok. Jó volt hallgatni kisjézuskor ahogy meséltél. Folytatom. – Közben a napot betakarta egy felhőfoszlány. Felhőjáték, kalandoztam el gondolatban. – A parasztok minden évben disznaikat hizlalták. Teknyő kellett nekik Ettől lett a tenyerem bütykös barna. Ez a tenyér lappogatta Marisomat, ez a másik merített ébenfekete hajából, ez meg a pajtása matattak Marisom ölibe. Apám ebbe a jobbikba tette a szerszámjait, hogy kitanuljam a teknyővájást. Ezzel faragtam csepp koporsót az első kölykömnek. Szegíny Erzsikém nem ébredt fel reggel. Hát elaludt kisleány. A többit felneveltem mind! Az égre hajtottak ám, a nap felé. Julis lovakat kapott, Maris és a fiúgyerek házat. Valahogy szégyellenek, pedig van ám pénzem! A teknővájás hozza a pénzt, de ha a parasztnak nem köllött a nagykanál, azt mondtam neki, mivel akarod megkeverni a disznód vérit? Ezüskanállal? Smucig vagy te, hát csak keverd azzal, mire a paraszt megijedt, jól van Ferkó, itt a pénz, tedd el! Eltettem én. El ám!
Közben hazajött Maris.
– Mit csinálsz? – kérdeztem tőle, otthagyva Ferkóékat az árok parton.
– Szedtem gombát a cseresnyés-állén, tikgomba, jó az, végigjártam a falut, osztán ordítottam, hogy hoztam gombát, vették ám!
– És ezt miért mosod meg?
– A Vili istállójánál szedtem, de majdnem belevakultam, mert jódogába' tükörcserepeket rakott a házra, kéken villogott a kurva istálló, mert a nap rásütött, most bezzeg gyűlnek a felhők! Lemosom a gombát, oszt a kutya házának tetejin kiszárítom, szarból szedtem ki őket, ki voltak szórva, minden ganéjlé volt.
– Öreg, tartsd ám a szádat, a lepcseset, azt mondják. hogy a szarbul is aranyat csinálunk! Én nem szégyenkezem, öreg!
– Miért, Maris, kifecsegi?
– Ez? Nem ismered. A kocsmába úgy megy, mint a muzsikus cigány, aztán nekem kell érte mennem. Egy darabig ment, de tavaly óta viszem a talicskát, rendes a Gazsi, meg a többi, belehemperegtek a talicsba. A Jóisten Napot adott, így kiöntöm a talicskábúl, kialussza a' magát ám! Vót már betonrészeg, az egész pofáját lehorzsolta az út. Szégyellettem én. Meg már nem az aki vót. Bolondériái vannak. Nem vagyok én még vén, de ez megvénült. azt nem tudja tegnap mi volt, de azt, hogy hogyan toszott, azt bezzeg tudja!
– A Pipi néni erre azt szokta mondani, hogy asszonysors.
– A pipi nénéd csak ne panaszkodjon! Leszállt a vonatrul az Ernő, és a pap összeadta őket. Ej de nagy parasztok azok! Még teknyőt is a szomszédtul kértek. Aztán bodakot sütöttek, de olyan kemény lett mint a páska. Isterc az volt náluk dögivel, meg bab, odafingott az orrom alá az ura. Minden cigány eteti az urát, a hasát tömi, azzal meg lehet ám fogni a kákabelüket.
Elfáradtam.
– Te Maris, jósolj nekem!
– Oszt mibül?
– Hát cigánykártyából.
– Péntek van, – morgott – és a kedd jó a jóslásra, de egye fene, az én kártyáim nem hazudnak! Jegyezd ezt meg! – azzal rakta a kártyát.
– Halált látok. – szólt.
– Kiét?
– Férfiét, az uramét. – azzal teljes testében reszketni kezdett.
– Maris, engem raksz!
– De te ismered, te tudod meg először. Téé kürtölöd véle a falut. Jajistenem, itt maradok vénségemre a szőke cigány menyemnél, a puccosnál, A devla egye meg a puccost, hozzáment az Aurélió fiához, a gyereket meg az apja hajtatja a Nap felé. Az én fiam, szép gyerekem kellett neki! Azért mert muzsikus cigány az apja fennhordja az orrát.
– Maris, a kártya tévedhet.
– Nem, nem téved az, az ősz elviszi, amikor hullanak az emberek. Én ides uram, hát elmész? – és potyogtak a könnyei. – Milyen szép volt, most is szeretem ám. Öreg vagyok, de összebújtunk, pedig lóg ám a mellem, de nem aztat nézzük. Azt, hogy a lelke szép ám. Nem mondom én neki. Nem ám.
– Kéne, Marisom, mondani neki sokszor!
– Most lesz a búcsú, bemegyünk mi mint fiatalon, és ott mondom el neki a bábosnál. Mink volt nekünk? Fák, égre hajtott fák. Darabka föld és disznó, meg tikok majorság. Tudom én azt, hogy a Cigány Vicus pináját leste, az egyik gyereke tőle van. Rendes cigányok vagyunk mink. Mindég bemegyek a temetőbe, aztán a Bolond Jegecske sírját is megkapálom, testvér az is. Erzsikémén meg rózsa van. Egyedül maradok, osztat megmondta a kártya, a Jóisten ősszel viszi...
Esni kezdett bementünk a házba.
– Ez is, jaj, az újság is! Járatja, hozza a postás mindég, ő meg leül a dikóra, aztán lamentál a képekről. Nem tud az olvasni, de ráhagyom én. Izzad, mindig izzad, nem tetszik ez nekem!
Aztán eljött az a nap is amikor halódott a Ferkó. Idő cserzette feketére az arcát. Mesebeli már, mert elszökött az Óperenciákra. Szeles időben temették. Fák keseregték a fájó hallgatót. Szomorú dalok voltak a fogára valók. Beszéd volt ez, nem lombsusogás. Nem értettem a csuhás szavát, de felrebbenni láttam a madarakat, nyugatnak lendültek egyszerre, mikor kirázta alóluk a fák ágait a szél. Tölgyek voltak kőrissel. Isten könyvében velős a bejegyzés " Nem tudom, melyik árokparton születtem."
| |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|