Árny a fényben: A nagypapámról


 
2856 szerző 39913 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Debreczeny György: szeret-e engem az a lány
Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Prózák

Zima István: A megszokott színek(2.)
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
FRISS FÓRUMOK

Jusztin-Horváth Dorottya 13 mp
Bátai Tibor 3 perce
Debreczeny György 6 perce
Veres Mária 31 perce
Nagyító 2 órája
Pintér Ferenc 2 órája
Francesco de Orellana 5 órája
Zima István 7 órája
DOKK_FAQ 17 órája
Szilasi Katalin 22 órája
Tamási József 1 napja
Doktor Virág 1 napja
Horváth Tivadar 1 napja
Burai Katalin 4 napja
Ötvös Németh Edit 4 napja
Ur Attila 5 napja
Valyon László 5 napja
Bak Rita 5 napja
Mórotz Krisztina 6 napja
Szakállas Zsolt 7 napja
FRISS NAPLÓK

 Conquistadores 7 órája
Tiszta gyermekek naplója 1 napja
szilvakék 2 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 3 napja
Hetedíziglen 5 napja
ELKÉPZELHETŐ 6 napja
Baltazar 9 napja
Minimal Planet 9 napja
négysorosok 9 napja
Janus naplója 12 napja
Gyurcsi 12 napja
Macska 12 napja
az univerzum szélén 12 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 13 napja
Etzel Mark Bartfelder 16 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK


NAPLÓK: Árny a fényben
Legutóbbi olvasó: 2026-06-26 15:44 Összes olvasás: 12200

Korábbi hozzászólások:  
4. [tulajdonos]: A nagypapámról2017-09-06 01:47
Nagyon hiányoznak a nagyszüleim (az anyai nagyszüleim), apám szüleinél valahogy nem szerettem lenni. Főleg a nagypapám. Annyira, de annyira kedves ember volt. Szerette a bort. (Mindegy, hogy milyen bor volt, csak bor legyen, a családban szállóigévé vált a mondása: „Nincs rossz bor, csak rossz borivó!”) Szombatonként mondta is mindig a nagymamám, figyeld csak Tatádat, megint a borivó csizmáját húzta fel. Bement a faluba, ők a falu legszélén laktak. És ilyenkor mindig danolva jött haza, a gádorosiak kinyitották az ablakukat, olyan szép volt a hangja. És hát gyönyörködve hallgatták. Na, ilyenkor mindig letegezte a nagymamám a nagypapámat, mert amúgy csendőrpertuban voltak. A nagymamám magázta a nagypapámat, a nagypapám meg tegezte a nagymamámat. Úgy szólították egymást, hogy „Hékám!” Aztán a nyolcvanas évek elején, nem is emlékszem pontosan a dátumra, meghalt a nagypapám, és mintha a szél fújta volna széjjel, szanaszét szóródott a nagycsalád. Nem voltak már összejövetelek, nem volt már semmi sem. Persze az első töréspont, az Anyu öngyilkossága volt, azt követően nem igen volt felhőtlen nevetés, és nem volt olyan találkozás, hogy Anyu neve ne került volna szóba. Érdekes, a nagypapám haragudott korábban az öngyilkosokra, jaj, nagyon haragudott rájuk, aztán mikor Anyuval megtörtént az a tragédia, soha nem szólt róla, hogy milyen megvetendő is az a dolog. Összetört. Gyakrabban húzta föl a borivó csizmáját, de soha nem bántott senkit, sem tettel, sem szóval. Nagyon szerettem Őt, most is megkönnyezem, mikor írok róla, pedig kiskölyök koromban egyszer a vályogkerítés tetején szaladgálva megdobáltam göröngyökkel, több el is találta, Ő meg állt ott csodálkozva, meg sem mozdult, csak csóválta a fejét. Az egyik nagybátyám kezdett el kergetni, hogy rögvest agyonver. Nagypapám intette le, hagyjad fiam, gyerek még, nem tudja, hogy mit csinál. Emlékszem még arra is, hogy nyaranként kiültünk a ház elé, az árokpartra, és én trombitáltam, nagymamám mondta a nagypapámnak, gyújtson már rá Hékám, hagy űzze el a szúnyogokat a cigarettafüst. Csendes falusi estéken, a falu közepéig behallatszott a trombitaszó, kiültek a kocsma elé az emberek, hallgatták a nótákat, halljátok milyen szépen fújja a Feri bácsi unokája – mondták.


Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak.
Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!




Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-26 15:41   Új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-26 15:38   új fórumbejegyzés: Debreczeny György
2026-06-26 15:25       ÚJ bírálandokk-VERS: Szőke Imre Csujogató
2026-06-26 15:13   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 14:23       ÚJ bírálandokk-PRóZA: Veres Mária A hetedik csibe
2026-06-26 14:21       ÚJ bírálandokk-PRóZA: Veres Mária A munka jutalma
2026-06-26 13:10   NAGYÍTÓ /Zima István:Paál Marcell: Bizonytalan/
2026-06-26 13:02       ÚJ bírálandokk-VERS: Bátai Tibor Triád (2.0)
2026-06-26 12:52   új fórumbejegyzés: Pintér Ferenc
2026-06-26 12:47   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor