NAPLÓK: nélküled Legutóbbi olvasó: 2026-02-11 01:30 Összes olvasás: 215441| 1642. | [tulajdonos]: cheaters | 2021-12-30 17:17 | Megjelent a fészbukon magyar vezető által posztolva egy videó. A 'magyar leleményről' szól. Az van benne, ő úgy szokta elmagyarázni külföldieknek, h 'mi a magyar', h mikor volt a kijárási tilalom, ami csak azokra nem vonatkozott, akik kisállatot sétáltattak, egy órán belül megjelent az interneten hirdetés, h 'szakadt nyakörv eladó'. Mert ha az nálad van, akkor nyilván volt kisállatod, de elszaladt. A beszélő jól mulat és büszke erre.
Nincs egyedül. Más idézi, h Ausztráliában az a hírünk, h "egy magyar utánad megy be a forgóajtón, de előtted megy ki".
Idegen vagyok a nemzettestben. Nem szeretek csalni, sőt, nem tartom érdemnek, ha mások csalnak. A magyar lelemény nem büszkeséggel tölt el, hanem elkeserít. Az még jobban, h már ott tartunk, h ez a norma, erre vagyunk büszkék. Mert ebből az is következik, h aki viszont tisztességes, az 1. lúzer, 2. képmutató/hazudik.
Benne vagyok több online tanári csoportban. Többek közt egy olyanban is, ahol magántanárok és diákok találnak egymásra. És tavaly ilyenkor megütköztem egy bizonyos jelenségen, amivel addig nem találkoztam. Ezt írtam akkor:
"Személy szerint nagyon elkeserítőnek találom, hogy már a harmadik olyan 'segítségkérésbe' futok bele, ami 'vizsga során' kér segítséget, magyarán csaláshoz. Az is elszomorít, hogy az illető számára normális, hogy úgy szerezzen diplomát, hogy ahol nem képes elsajátítani a szükséges tudást, ott fizet valakinek, hogy csinálja meg helyette, de az is, hogy van, aki eladja ilyen célra a tudását. Sokan írták már, hogy Magyarországon csaláskultúra van, de biztos, hogy ezen az oldalon is teret kell engedni ennek?"
Kissé félve tettem ezt közzé, mert nagy lehurrogásra számítottam, mivel már akkor is 'kanyarban előzött' az ország. Szerencsére elég sok támogató kommentet kapott, de hamarosan megérkeztek a röhögő fejek és az első ellenérv, majd néhány támadás is. Összegezve: 1.az anyag megtanulhatatlan, középiskolában nem erre készítették, tehát ha nem akarja, h a diplomája elússzon, kénytelen, 2. az egyetemen szar az oktatás, irreális a követelmény, 3. hihetetlen, h nekem nincs ennék nagyobb problémám. 4. miért nem a saját életemmel foglalkozom 5. mindenütt ez van, de csak a magyarok ugatnak bele a más dolgába 6. miért nem nézek magamba, biztos én Einstein voltam és biztos soha semmiben nem csaltam, ahelyett, h a mostani generációt szidnám.
Volt két érdekes komment is magával a csalással kapcsolatban. 1. "Szerintem sokaknak megint csak az jött le hogy csalás. Nagyon elfogultak egyesek ezzel szemben." (A kisebbségek, előítéletekkel kapcsolatos nyelvezet, kész struktúra alkalmazása a csalókra.) 2. "Nekem nem a csalással van bajom én magam is csináltam már másnak vizsgát azt nem bírom mikor valaki csal de saját tudásaként adja elő.Vagy ha olyan tárgyba akar csalni amire nincs is szüksége egyáltalán nem tartom elítélendőnek." (Az amire nincs is szüksége nyilván aduász önfelmentés, inkább az eleje mutatja, hol tart a társadalmi tudat: a jófej, toleráns nem tesz úgy, mintha nem ez lenne a dolgok rendje. Nem tesz úgy, mintha ő nem csalna. Alapvetés számára, ugye, h mindenki. )
És ez az, ami sajnos tényleg része a pillanatnyi nemzeti önfelfogásnak valószínűleg. Mert ha külföldi ilyen témájú cikkeket olvasok, ott a csalást anomáliaként kezelik, a magától értetődő norma a tisztességes játék.
(Erdei iskolában együtt voltam egy matektanárnővel, aki többek közt elmondta, h volt szerelmem tárgya tavaly pénzért levizsgázott online egy volt tanítványunk helyett az egyetemen. Talán éppen ezidőtájt.) | |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|