Hogy igazi versekről is essék szó-kikapcsolódásként- olvassunk remekműveket is. Remélem nincs ellenedre, addig próbálkozz csak nyugodtan. Most Szabó Lőrincet javaslom, pillantsunk bele néhány versébe...
Csúnyaság
Sokszor nagyon fájt, hogy csúnya vagyok. Régóta s még soká. Mint kárhozott, leskeltem ki, megbujva, tétován, bús fejem két kíváncsi ablakán és úgy éreztem, belül más vagyok, - nem béka, de királyfi - valahogy nem az, nem, nem, amit az arc meg a nyomorult test, ez a hazug ruha mutat belőlem. Igazságtalan büntetés sujt? Mért?! Szégyelltem magam, s mióta láttam egy középkori csuklyás inkvizitort, a szemei mögé, a rajzban, mindig magamat képzeltem, hogy oly ijesztő alak lehetek én is... Máskor meg egész felejtettem, hogy társuk vagyok, és nevetve néztem a rútakra, még az ördögre is, hogy olyan pocsék.
118 Szépülő lányok
Tiszabecsen sok vendég járta, szép hintók, rázós szekerek, a vidék papi családjai és lányai, atyafiaink atyafiai jöttek-mentek: jó szív, sok szeretet hívta-tartotta őket... Így egy-egy lányka képe - a nevét nem tudom - a fejemben maradt, egy-egy rokon gyereke, s vegyest idegeneké... Tizennegyedik esztendőm felé aztán minden megváltozott... Ha lány érkezett - sokszor egy karcsú, sovány - mindig lestem titokban a haját, a mozgását, szemét, az ajakát, a testéből valami részletet, s ez többnyire, sokkal érdekesebb volt az egésznél, mert, hol itt, hol ott, a csúnyákban is fény gyúlt, lobogott.
119 Az érthetetlen bűn
Soká még ekkor sem értettem a felnőtteket. Rám vigyáztak! De ha végzett fiú és nagy lány érkezett (pláne, ha - új fogalom - jegyesek), azokat a nagy fiatalokat magukra hagyták, a sétáikat nem zavarta féltés, sőt mintha még tolták volna őket egymáshoz és mintha örűlt volna minden öreg, hogy bajba dönti a gyerekeket. Nem értettem: hát bűn a gondolat, nekem lányhoz még érni se szabad, azok meg összebujhatnak? vadúl csókolózhatnak?... Láttam!... - Mindig új alakot öltött a régi titok, félelmem nőtt, ha vágyam izgatott: féltem nőni, féltem, nem fogok a világon eligazodni soha.
120 Rossz lányok
Rossz fiúk után a rossz lányokat ismertem meg. Csak a tanyájukat s a hírüket. De elég volt az is. Mint szégyen, gyász vagy lángoló tövis, úgy fájt a létük. Minden éjszaka piros függönnyel, pokol ablaka, világítottak. Egy szomszéd diák a házukban agyonlőtte magát, s rendőrség szállt ki. Istállószagú s félig, mint a romlott tej, savanyú volt a környékük. "Parancsnokuk a vak mester s a fekete zongora" - mesélték fiúk, a nagyobbak - "és ha az rákezdi, előbb az egész szalon, együtt, részegen..." - valamit mondtak még - "...azután összeteszik..." - a többit már csak súgták. - Rémület és undor rázott: őrültek ezek?
121 Hősök, őrültek?
Őrültek ezek? Töprengő agyam zúgott, bűvölten, gyáván, lázasan. Együtt?... És össze?... Miért? Mért teszi, mért tenné bárki, ami rossz neki? Vagy a rossz nem rossz?... S tényleg, többnyire vidámak voltak, mint az a vak zene, a vendégek... Mi ebből az igaz? Időnkint már gyanakodtam, hogy az egész világ hazudik, s valahogy nem bűn a bűn, nem titok a titok, csak azzá teszik, csak kinevezik, ilyenné-olyanná a dolgokat... A korzón is láttam "a lányokat": egész rendesek voltak. Némelyik furcsán mosolygott - nem tudom, hogyan - s én elszégyelltem előtte magam s úgy néztem rá, mint hősre, aki mer dacolni ég s föld törvényeivel.
122 A jövő lidércei
De ez még messze volt, ez az idő. Szemeimben egyre szebb lett a nő. - Ők fínomabbak - mondta valaki - sok évezred nemesítette ki ízlésüket, bőrüket, húsukat. - Hát persze! - bólintottam; s hallgatag lelkem lányokkal zendűlt, akiket ismertem, s újak, ismeretlenek jöttek hozzájuk, karcsúk, nemesek, szőkék, feketék, barnák, vörösek, földöntúliak és álmodozók, tündérek, mese-illusztrációk, s egy perc alatt újabb századokat fínomultak, már olyan fínomak voltak bennem, hogy az irtózatos: eltünt belőlük minden, ami rossz, de minden más is, ami emberi: lobogtak a jövő lidércei.
123 Az Anyák
Csak egy voltak kivétel, az Anyák. Szentek és ápolónők: a csodát, a jelenést láttam bennük. A nagy odaadást, az aggodalmakat, a virrasztást, a könnyet, s mind, amit a nő szenved, ha otthon dolgozik, a gondviselést. Hogy testileg mi a férj, feleség s a család viszonya, nem sejtettem-kutattam. Valami, éreztem előre elrendeli, ki hol álljon, mi legyen, öröme, bánata mennyi, milyen gyermeke, és ezen változtatni nem lehet. A férfi maga küzdi ki szerepét, a nők az eleve-elrendelés: ők a béke, a jóság, puhaság a földön, a föltétlen szeretet... Anyám, nyujtsd felém öreg kezedet!
124 Az igazságkereső
Először ő, bátyám, a becsi pap, tárgyalt meg velem olyan szavakat, hogy irodalom és romantika és pantheizmus és anarchia; a szellemet számomra szeretet benne fogadta először s tisztelet, vagy legalább is, ha sok, ha kevés, egy szent ösztön: Igazságkeresés. Folyton intett, tréfásan, komolyan, hogy "mindeneket megpróbálj, fiam, s ami jó, tartsd meg!" S "tanulj, egyedűl, furj-faragj, nótázz, rajzolj, hegedűlj, ahány nyelvet tudsz és művészetet, annyi ember vagy!" A drága öreg oktatott így; az első volt, aki kezemből a könyvet nem nézte ki, s ha - "ép test: ép ész!" - megdolgoztatott, egészségemért napibért adott.
125 A becsi iskolakönyvtár
A szomszéd ház volt az iskola. A tanítókisasszony már rég haza- utazott, és nyáron át mi - a pap - őriztük a kulcsait. Néhanap ott ődöngtem; katáng, tökinda, gyom, útilapu, pipacs az udvaron; bent meg, a meszelt tanteremben, a szünidő vastag csöndje és pora. Néztem a fal ábráit, képeket: "Izeltlábúak", "A hold", "Négerek", "Afrika"... Az ablaktáblák között néma pókok és éhenhalt legyek aszalódtak... Csend, napfény... Árvaság vett körül, s mégis egy egész világ; hát még mikor - újabb kulcs - nyílt a nagy szekrény, és mintha egymagam a hat osztály én lettem volna, félezer könyv kiáltott rám, hogy olvassam el!
126 Irodalomtörténet
Volt ott egy irodalomtörténet is; Berzsenyinél ütöttem fel: a "kis Beöthy" volt, a "Tükör". Addig sosem tünődtem még írókon, verseken, s most elbámultam: azt hittem, hogy a költészet olyan, mint a biblia, titkos, szent s roppant távoli dolog; s látnom kellett, szinte káprázva, hogy ez nem túlvilág, ez a Berzsenyi, de "kisgazda", "kemenesaljai", s hogy így élt, úgy, dolgozott, szenvedett, s bár lekritizálták - akit szeretett, a nő nevét is őrzik, tisztelik! Utána elolvastam Kölcseyt, a portrét róla, s egyre lázasabb izgalommal a többit, másokat, aki csak volt s van: mire este lett, tudtam az irodalomtörténetet.
127 Hitregék helyett
Nagy este volt ez. Elborzadhatott volna az a kis diák, látva, hogy mennyire a mesében, mennyire kísértetek közt élt okos esze. Számára a művész, ha valahogy, hát úgy volt csak, ahogy a folyamok, a Nap, az Isten. Az író, neki, csodalény volt, hitrege, valami túlvilág-szörnye: mint sok egyebet, elhitte, hogy a költők szellemek, szószerint hitte!... S most, Beöthy előtt, álmélkodhatott az ellenkezőn: szédületből szédületbe esett, felfedezte a természeteset, újongott, hogy adatok halmaza, emberi tény lett a káprázata - s kis lelkében tovább keveredett parancs, valóság, vágy és őrület.
128 A kíváncsiság
Akkor lettem kíváncsi. Mire? A mindenség tündöklő titkaira, arra, ami adat és gondolat s ami csak villózik e név alatt, a képre kint, a tükörképre bent, s amit a tükör önmaga teremt. A valóság üres kereteit építgettem, mint méh a sejtjeit, s vártam, amit majd a tapasztalat gyűjt bele, a mézet, az igazat. És gyúltak bennem álmok és csaták, hitek próbái, pörök, kritikák, szedtem magamban, okkal, oktalan, ami jött, por, mag, pelyva, színarany: száz éden zárult, nyílt száz új szezám, s csak én maradtam igazi hazám, én, a néző... Azt adja a világ, amit belelát a kíváncsiság.
129 Alvajárás a Semmiben
Éveken át mivel takartam el szörnyű naivságomat? Semmivel: nem tudtam róla, hát titkon maradt! Hallgattam és szégyelltem magamat; sokat sírtam, és csúfolt félelem és révedezés lett az életem. Hittem, gépiesen, tehát nagyon, s még nem kritizált az alázatom. Már negyedikbe mentem, mintakép, jeles diák; félszeg és csúnya; gép minden munkára; - fogott az eszem, de önállótlan voltam teljesen. Sokszor aztán felejtettem magam, s repült az idő, nem tudom, hogyan - s nagy mámor lehetett ez, nagy gyönyör, úgy fájt, emlékszem, fölrezzenni, föl- ébredni belőle: nagy parancs, igen: Alvajárás volt ez a Semmiben!
130 Fürj
A kollégium négyszög udvarán ősszel, tízpercben, mikor valahány diák, mind kint lebzsel, hancúrozik, egy fürj szállt le, elhagyva társait, egy fürj, tört szárnnyal, s ahogy menekűlt, száz közül az én kezembe kerűlt. Hazavittem. Óriás ketrecet szereztem neki, jó kényelmeset, lugast építve s tücsköt-bogarat rakva bele, pondrót és magvakat, homokot, fürdőt. Mint a lelkemet, gyógyítottam szegénykét. Szelidebb lett lassankint, és már ülve maradt, ha símogattam. De jött a tavasz, s ő újra vad lett, s lett végül kopasz: minduntalan a drótrácsnak rohant; s egy nap szétzúzta rajta a fejét... Most is látom szomorú gyöngyszemét.
131 Ik bin
Pár éve új nyelv: német; a latin után játék! De az élő ik bin szintén halott volt, semmi haszna még: ha Pompeibe vet, vagy hogyha Bécs szívébe a sors, nekem, itt vagy ott, egyre ment volna: meg se mukkanok. De mikor kezdtem megismerni a régi költőket, s hogy mit tud a ma, kíváncsi lettem: mi mindent s hogyan írtak külföldön? Találtam a tan- könyvünkben Goethét és Schillert; de hát nehezek voltak, s untam a balladát. Nincs újabb költő? Egy Reclam-füzet húsz fillérért "Dalok"-at hirdetett, egész kötet dalt. Megvettem. S csoda történt: szótárral jól értettem a rövid verseket, s lángoltam: milyen szép s új mind, s mily pikáns és szemtelen!
132 Romantika
Aus alten Märchen tündér hókeze intett felém, a Der, Die, Das erdeje lassan hullatta tüskéit, s a halk nyár zsongásában mind messzebbre csalt kis szótárammal s nagy szivemmel a Buch der Lieder meg a romantika: arany alkonyban száz édes virág, száz édes arc gyujtotta mosolyát, kék szikra csengett rügyön, levelen, Ganges-part tárult, álom, szerelem, vizesés zuhant a lábam elé (s tükörképe a tóban fölfelé), s árnyak táncoltak elő - honnan? - a föld alól, csontváz foszforvigyora mutatott éji temetők felé - s bár vers mondta csak mi a Liebesweh, ismerősöm lett minden végtelen... Csak egy nem, egy nem: a saját szivem.
133 A költői tudomány
Németre tehát Heine tanitott. |