NAPLÓK: az utolsó alma
Legutóbbi olvasó: 2025-07-01 02:12 Összes olvasás: 77896Olvasói hozzászólások nélkül866. | 3.141592653589793238: verskrititaktika | [tulajdonos]: és-bocsád-meg-a-mi-vétkeinket | 2025-06-18 13:44 |
A Víztorony című vers halk tónusával és melankolikus képeivel az elmúlás és emlékezet költészete: egy lassú, rezignált vallomás az időtállóságról és a belső, láthatatlan értékekről. A víztorony megszemélyesítése végig következetes és költői – a tárgyi valóság és a belső érzelmi állapot lírai szinten fonódik össze. Már a nyitókép – „állsz / mint egy régi szándék / amit nem volt szívük elfelejteni” – különösen szép: egyszerre idézi meg a hűséget és az elhagyottságot, s mindezt egyetlen, letisztult hasonlattal.
A vers egyik legerősebb mozzanata a varjú, amely „mintha értené, mit jelent / túlélni minden kort”. Ez a rövid epizód sűrítve közvetít generációs tapasztalatot és kollektív emlékezetet – a vers itt többet mond, mint amit szavaival kimond: a létezés csendes hősiességét.
A zárlat különösen megrendítő. Az, hogy „benned, ott legbelül / még mindig ott csobog valami” – egyszerre idézi a fizikai funkció (víztárolás) emlékét és a lélek, a belső késztetés továbbélését. Az utolsó sorban a „vágy / hogy ne légy egészen haszontalan” mélyen emberi és fájdalmasan őszinte; kevés szóval sokat mond a méltóságról és önértékelésről, különösen az öregedés vagy funkcióvesztés kontextusában.
Ugyanakkor a vers egyik kevésbé sikerült képe – „szemhéjuk redőnye / fel-le lehel a reggeli fényre” – kilóg a többi közül. A „lehel” itt túl szándékoltan lírai, erőltetett hatást kelt. A redőny és szemhéj metaforája érdekes, de a lehelés képzavarszerű: nehéz elképzelni, hogyan „lehel” valami „fel-le” mozgásban. Ez a képsor, bár formai ritmusában illeszkedik, nem éri el a vers többi részének érzékeny természetességét.
Összességében a Víztorony egy letisztult, lírai darab, amely mély belső világot tár fel, de épp az egyik legköltőibbnek szánt képe bizonyul a legkevésbé működőnek. |
|
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak.
Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!