NAPLÓK: PÁLÓCZI: BRÜSSZELI CSIPKE Legutóbbi olvasó: 2023-06-03 09:36 Összes olvasás: 31116328. | [tulajdonos]: TANULNI A LEGJOBBAKTÓL | 2023-05-18 20:52 | 
Tanulni mindig a legjobbaktól kell!
Amióta Rhiannon Giddenstől az első zeneórát vettem (a lenti 2. klipen látható), s ezt meg is írtam neki a facebookon, azóta megint rendszeresen énekelek. A kutyasétáltatásaim a Tétényi fennsíkon - amikor végre néptelen mezőszakaszhoz érek, a valahai magánénekóráim skálázásaival, légzőgyakorlataival telnek.
Az operaéneklés, amit tanultam, nagyon nagy gondot fordít erre. Vissza akarom hozni a színpadképes formámat. Rhiannon Giddens is képzett operaénekes. Írt is egy új operát Omar címmel, most tűzik műsorra Bostonban. Az a plasztikus hangképzés és póztalan előadási mód, amitől olyan természetesen énekli a népdalokat, illetve a népzenei alapú világzenét, nála nagyon erős operaénekesi képzésre épült. Egy ilyen jellegű alapképzésen én is átestem. Amikor a duónk majd a nagybőgővel kiegészült triónkkal Kaposvárról eljutottunk az Erkel színházi gála estre, egy főiskolai tehetségkutató versenyen, akkor mi is az éneklésben voltunk a legerősebbek. (Lásd a lenti fotót: éppen próbálunk nálam, a főiskolai kollégiumi szobában Kaposváron. Az ELTE magyar szak előtt az ottani főiskolán, ma Élettudományi Egyetem, állattenyésztést tanultam. Itt már túl vagyunk a Keszthelyi Helikon főiskolai zenei versenyének megnyerésén. (Akkor Budapesten, a Rózsavölgyi Parkszínpad gálaestjére hívtak meg minket. )
Öregkoromra ebből olyan sokat szeretnék visszahozni, amennyit csak lehet és énekes költő, "bárd" szeretnék lenni. Minden adott hozzá... csak csinálni kell! Hiszen a bérrabszolgaságnak, ami mindebben furcsán és szerencsétlen módon visszatartott, vége. Ebben a twitter poémámban írok erről. (Többek között ezt és a többit is elküldtem új angol és amerikai kedvenceimnek, sok lájkot és szívet is kaptam már rájuk . Készül belőlük a kötet. Ez adja e külkapcsolatok művészbaráti jellegét. (Akinek kell, annak lefordítja a google.)
https://twitter.com/PalocziAntal/status/1594329194066243586
A török magyar háborúk balladáit, hősi énekeit vagy az alföldi betyárdalokat pont úgy kell énekelni, ahogy Rhiannon Giddens a rabszolgadalokat adja elő.
Amikor megláttam, hogy ugyanabban a triós felállásban - nagybőgővel - "nyomatják" a világzenét, mint valaha mi, az én triómmal, rögtön megértettem, hogy "jókor vagyok jó helyen" nála a facebookon. Van egy szűkebb rajongói köre. Ahol szívesen fogadja a művészeket. Engem is.
40 éve, az akkor induló táncház mozgalom nyomán a népzene gyökerű világzene akkori úttörői voltunk. Ma Giddens, részben a fekete mozgalmak nyomán, szintén az amerikai népdalokhoz nyúl vissza és egyfajta - a mi magyar népzenei gyökereken nyugvó világzenénkhez hasonlóan - olyan kortárs amerikai világzenét akar (szemben a popzene konzumidiotizmusával) ami szintén az ottani népzenén - többek között az amerikai rabszolgadalokon - alapszik. Ezt kívánja Amerikában népszerűsíteni. Nagyon sokat kutatja a hangarchívumokat, ahogy mi is kutattuk az erdélyi, például a széki muzsikát. A másik gitáros (én a rövid hajú vagyok) srác meg is tanult széki brácsázni. Én meg akár ütőgardonként is használtam a gitárt, ha éppen kellett... (A zsűri, a Sebő-Halmos duó, egyszer emiatt adott nekünk aranyoklevelet.) Mindez csupa olyan dolog, amit örömmel lehet elújságolni Amerikában. S meg is kapom rá a megfelelő - mert bíztató és támogató - rezonanciát, persze az is elég lenne, hogy mindez inspirál. De ez több ennél.
Mindennek ma már terjedelmes levélirodalma van. Ideje többször idéznem itt ebből, mert egyben prózai alapanyag. A zenéléshez való visszatérésem története. S minden, ami ezzel kapcsolatos. Nézzük most először őket, a triójukat, s a nagybőgővel. (Teljesen olyan hangszer mint amilyen a miénk.) https://www.youtube.com/watch?v=B45bk37jaJA
Ez pedig az első zeneórám Rhiannon Giddenstől - persze csak egy rögtönzés: 8 perc gyakorlás után vettem föl. De a készséget és elkötelezettséget a zene iránt jól illusztrálja. El mertem neki is küldeni. Azzal, hogy a feleségem előtt azóta is dugdosom ezeket a poharakat, mert először fém evőeszközzel doboltam rajtuk, de az kicsorbította a szélüket. (S többé nem lehet inni belőlük.) Csak azután tértem át a "faütőre".
https://twitter.com/PalocziAntal/status/1609080429654441984 | |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|