Katona Béla György : SZEBB JÖVŐT !


 
2856 szerző 39914 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Debreczeny György: szeret-e engem az a lány
Szőke Imre: Öregút
Bátai Tibor: Ébredező (2.0)
Türjei Zoltán: Magamból téglákat égetek
Jusztin-Horváth Dorottya: Tenger
Szilasi Katalin: "Valahol Európában" - 2026(jav.)
Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Prózák

Zima István: A megszokott színek(2.)
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
FRISS FÓRUMOK

Veres Mária 3 órája
Tamási József 4 órája
Debreczeny György 4 órája
Pintér Ferenc 5 órája
Zima István 5 órája
Szőke Imre 5 órája
Valyon László 5 órája
Bátai Tibor 6 órája
DOKK_FAQ 6 órája
Jusztin-Horváth Dorottya 6 órája
Nagyító 9 órája
Francesco de Orellana 12 órája
Szilasi Katalin 1 napja
Doktor Virág 2 napja
Horváth Tivadar 2 napja
Burai Katalin 4 napja
Ötvös Németh Edit 5 napja
Ur Attila 5 napja
Bak Rita 6 napja
Mórotz Krisztina 6 napja
FRISS NAPLÓK

 Conquistadores 14 órája
Tiszta gyermekek naplója 1 napja
szilvakék 2 napja
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 4 napja
Hetedíziglen 6 napja
ELKÉPZELHETŐ 6 napja
Baltazar 10 napja
Minimal Planet 10 napja
négysorosok 10 napja
Janus naplója 12 napja
Gyurcsi 12 napja
Macska 12 napja
az univerzum szélén 13 napja
Párbeszéd a DOKK jövőjéről 13 napja
Etzel Mark Bartfelder 16 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Katona Béla György
SZEBB JÖVŐT !

Egyszer egy fekete madár
rászállt a sovány, korhadt fára
és ott pityergett a fa szomorú sorsán.
- Legyen neked szebb jövőd... Szebb jövőt!-
csivogta
és kihullt egy fekete tolla.
S a fekete toll helyébe egy pompázó tarka nőtt.
- Neked is szebb jövőt! - suhogta a fa
aztán csodák csodájára egy korhadt ága a földre esett
és a helyén egy új, rügyteli ág bújt elő.

A viharos szél éppen arra terelgette fekete felhőkosait.
A fa megsajnálta a búslakodó szelet:
- Legyen szebb jövőd! - recsegte ágaival - Szebb jövőt!
A fának megint egy korhadt ága lehullt és új nőtt a helyébe,
a viharos szél pedig langyos zephírré változott,
s a zord felhőkosok mennyei báránykákká tértek meg.

A szegénysorsú ember görbe hátán épp akkor vitte kis kosarában
a temérdek piszkos hulladékot, hogy azt nehéz pénzzé tegye,
mikor kijavult az idő.

A hófehér báránykákat terelő szellő megsimogatta orcáját
s így susogott a fülébe:
- Legyen szebb jövőd... Szebb jövőt!
A görbehátú szegényember kiegyenesedett, fölemelte fejét
és kaskája megtelt friss cipókkal meg perecekkel.

Ahogy bandukolt az úton meglátott egy még nála is öregebb
szalmakalapos vént,
aki kampós botra támaszkodott.
Neked is legyen szebb jövőd! - mondta emberül - Szebb jövőt!
  Az öregember fején a szalmakalap cilinderré változott
és kezében a bot sétapálcává.

No s osztán ahol ők megállottak mindannyian,
arra jött egy szükségben megvénült ősz anyóka.
Azt panaszolta, hogy a nagy Felvidéken már alig hallani Magyar szót.
Mire mindahányan boldogan kiáltották:
Neked is legyen szebb jövőd! Szebb jövőt!

Az ősz öreganyó erre kinyitotta tarisznyáját
és egy marék hamuba sült pogácsát nyújtott a vendégeinek.
Majd mosolyogva így felelt: Nektek is szebb jövőt!
A madárfölszállt és szétcsivitolta az emberek közt:
"pipitér-pipitér-pipitér- szebbjövőt-szebbjövőt-szebbjövőt" -

Aztán a fa a rajt kopácsoló harkállyal üzente szét:
"Szeb-bet - szeb-bet - szeb-bet"

Azután a szél fújtatta szét: "sssssssssssssszebbbbbbb jövőőőőőőőőt!"

Kisvártatva már a büszkévé lett szegényember,
a méltóságossá lett öregember
és a tündérré lett öreganyó
kezdte el berkeiben sajátjait
e míves szépszólással köszönteni.

Aztán már úton-útfélen ezt mondogatták egymásnak
a fehérmeszelt templomtornyos falucska lakói
ott a messzi Felvidéken: Add Isten szebb jövőnk!

Az emberek pedig annyiszor mondták egymásnak, hogy "Szebb jövőt!",
hogy végül szebb lett.







Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2014-11-19 20:05:03
Utolsó módosítás ideje: 2014-11-19 20:12:43


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-26 18:53   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:51   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:30   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:30   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:29   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:27   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:23   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:23   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:18   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-26 18:13   új fórumbejegyzés: Tamási József