NAPLÓK: A HÁRMAK Legutóbbi olvasó: 2023-10-01 16:54 Összes olvasás: 681143. | [tulajdonos]: A NYUGAT TITKAI | 2022-10-18 06:04 | HOGYAN INTÉZTÉK A NYUGAT VITÁS ÜGYEIT A "NAGYOK" KORÁBAN?
"Az irodalmárok élete néha a regényhősökéhez hasonló, így a Fodor-féle vívóteremben történt Osvát–Hatvany párbaj is. A levelezésben is olvashatunk Hatvany Lajos, a mecénás és a szerkesztő, Osvát Ernő párbajáról. Pontosabban arról a levelezésről, ami egy igazi vívópárbajhoz vezetett, melynek nem kisebb volt a tétje, mint az irodalmi lap, a Nyugat szerkesztése. De hogy is történt mindez? Az irodalom történetében már az antik időktől ismert, hogy a mecénás mindig bele szeret szólni a szerkesztői munkákba. Hatvany is így volt ezzel, aki szerette volna, ha az ismertebb szerzők kaphatnának helyet a lapban, mint Gárdonyi, Tömörkény, Bródy Sándor; míg Osvát a 20-as években valóságosan lángolt az új szerzők, új tehetségek iránti felfedezőkedvtől. 1911-ben a szerkesztői vita addig élesedett, hogy Hatvany ankétot szerkesztetett Adyval december 30-án, azaz egy körkérdésben ismert szerzőket kértek fel, hogy vegyék górcső alá Osvát szerkesztői elveit, politikáját. Hatvany az elkészült írásokat azonban nem találta elég kiélezettnek, és ezért ő maga egy személyeskedő, Osvátot személyében is támadó cikket jelentetett meg, amire Osvát válaszolt. Ez után került sor arra, hogy Hatvany kihívta Osvátot a már említett vívópárbajra: így került Hatvany homlokára az Osvát okozta seb, a zsebéből pedig kiúszott 150 ezer korona… Hatvany otthagyta a Nyugatot.
...
„Ha pénz kell, nekem szólj” – írta Osvátnak az új mecénás, a gyáriparosok szövetségének titkára, Fenyő Miksa. A beszélgetésen kiderült, hogy a szövetség nemcsak testületileg támogatta a Nyugatot, hanem egy-egy nagyobb iparos, például Weiss Manfréd vagy Korin Ferenc személyesen is támogatta a folyóiratot: a lapszámokat tízesével, áron felül vásárolták fel.
1919-ben a háború után anyagilag is nehéz helyzetbe került a lap, s erre az időszakra esett Babits és Osvát szerkesztői vitája. A költő többször sérelmezte, hogy Osvát keveset fizet az általa támogatott tehetségeknek, és főleg Osvát női felfedezettjeinek zsebébe csúszik a(z amúgy sem túl magas) szerzői honorárium. (Osvát ugyanis akkoriban elkezdett olyan új női szerzőket "felfedezni" és közölni, akiket ma már nem ismerünk. Ekkoriban kezdett arról panaszkodni a lap által sokáig mellőzött József Attila, hogy a Nyugat már lótól, szamártól és öszvértől is közölt verseket, csak még tőle nem. P. A.)
A vitát azonban az 1920 utáni helyzet csitította némiképp, hiszen ekkor elvárták a laptól, hogy az korszerű társadalmi kérdésekkel foglalkozzon. Ezek a cikkek azonban javarészt csak kiszorították a valódi, értékes irodalmi tartalmakat a lapból.
A kötetben végiglapozhatjuk Osvát munkásságát, egészen az utolsó nehéz időkig, megrázó haláláig." (Osvát, az általa sokáig ápolt nagybeteg lánya után szíven lőtte magát. P. A.)
(Részlet a Tessék színt vallani - a Nyugat titkos története című, Fráter Zoltán által is szerkesztett kötet beharangozójából. Az egyetemen nála írtam a diplomamunkámat Kassákból.) | |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|