NAPLÓK: Zúzmara Legutóbbi olvasó: 2023-11-30 04:51 Összes olvasás: 1210201755. | [tulajdonos]: kollégák | 2023-11-03 23:42 | A gáncsoskodó ember olyan, aki mások sikereit, boldogságát vagy jólétét irigyli, és megpróbálja akadályozni, bántani vagy lebecsülni őket. A gáncsoskodás egyfajta agresszív viselkedés, amely árthat a célszemélynek és a gáncsoskodónak is. A gáncsoskodás mögött gyakran alacsony önértékelés, bizonytalanság, félelem, frusztráció vagy irigység áll.
A gáncsoskodás több formában is megnyilvánulhat, például:
Pletykálás, rágalmazás, hazugságok terjesztése Kritika, gúnyolódás, szarkazmus, ironizálás Megfélemlítés, fenyegetés, zaklatás Kirekesztés, elhanyagolás, figyelmen kívül hagyás Manipuláció, befolyásolás, kihasználás Csábítás, elcsábítás, megcsalás A gáncsoskodás nem csak a magánéletben, hanem a munkahelyen, az iskolában, a közösségben vagy az interneten is előfordulhat. A gáncsoskodás hatásai lehetnek:
Csökkent önbizalom, önértékelés, önbecsülés Növekvő szorongás, depresszió, stressz, kiégés Romló kapcsolatok, magány, elszigeteltség Csökkenő teljesítmény, motiváció, elégedettség Fokozott konfliktus, ellenségeség, erőszak A gáncsoskodás elleni védekezés nem egyszerű, de lehetséges. Néhány javaslat a következő:
Ismerjük fel a gáncsoskodó viselkedést, és ne vegyük magunkra Erősítsük meg a pozitív tulajdonságainkat, értékeinket, céljainkat Keressünk támogató, őszinte, szerető embereket, akikkel megoszthatjuk az érzéseinket Határozzuk meg a saját határainkat, és tartsuk tiszteletben másokét Kommunikáljunk nyíltan, udvariasan, tisztességesen, és kerüljük a provokációt Keressünk segítséget, ha szükséges, akár szakembertől, akár jogi úton A gáncsoskodó ember nem boldog ember, és nem tesz boldoggá másokat sem. A gáncsoskodás nem megoldás, hanem probléma. A gáncsoskodás helyett válasszuk a tiszteletet, az elfogadást, az együttműködést, a segítőkészséget, a békét és a szeretetet. | |
Hozzászólást csakis azonosított felhasználók írhatnak. Kérjük, hogy jelentkezzen be az azonosításhoz!
|
|