Veres Mária : Fényes cipők (javítva)


 
2857 szerző 39884 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Simon Márton
  Karodba víz
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Zoltán Türjei: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
Albert Zsolt: A lehetőség
Prózák

Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Zima István: A másik is
Pintér Ferenc: 230 éves a láthatatlan kéz
Béla Péter: GASZTROMÁK
Szilasi Katalin: Gondolatban
Péter Béla: Halál a kukoricásban
Péter Béla: Tüzérrózsi, Mozi!
Pintér Ferenc: Asszisztens akarok lenni (Állásinterjú)
Pintér Ferenc: Billy és a rózsapatron (A westernfilmről)
Tamási József: Ferike
FRISS FÓRUMOK

Tamási József 1 órája
Zima István 1 órája
Veres Mária 1 órája
Bátai Tibor 3 órája
Kránicz Szilvia 4 órája
Metz Olga Sára 6 órája
Zoltán Türjei 16 órája
DOKK_FAQ 18 órája
Skaliczki Péter Nimród 19 órája
Pataki Lili 21 órája
Pintér Ferenc 21 órája
Mórotz Krisztina 22 órája
Francesco de Orellana 23 órája
Karaffa Gyula 23 órája
Ur Attila 1 napja
Szilasi Katalin 1 napja
Nagyító 1 napja
Szakállas Zsolt 1 napja
Katalin Szilasi 2 napja
Serfőző Attila 2 napja
FRISS NAPLÓK

 ELKÉPZELHETŐ 27 perce
Etzel Mark Bartfelder 5 órája
Metz-Művek 6 órája
négysorosok 19 órája
Minimal Planet 23 órája
A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 1 napja
Hetedíziglen 2 napja
Macska 3 napja
az univerzum szélén 4 napja
Játék backstage 5 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 5 napja
Vendég 8 napja
útinapló 8 napja
Ötvös Németh Edit naplója 9 napja
Conquistadores 9 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Veres Mária
Fényes cipők (javítva)

Jánoska és Áronka felköltöztek a nagyvárosba. Hú de szép ház, aprócska szőlőskert a hátsó udvaron, virágok az első udvaron, és még fürdőszoba is van, óriási bádog káddal.
-Jánoska, nézd, a falból folyik a víz!
Jánoska már kilencéves, látott ennél több vizet is. Falun, az ártézi kútból örökké folyt a víz, el se lehetett zárni. Persze az nem a házban volt, hanem az utca végén. Alig bírták hazacipelni a nehéz kannát.
Anyácska aztán útnak engedte őket az új iskolába. Ott már visszafogták a jókedvüket, hiszen újak voltak, nem ismertek senkit.
Szünetben Jánoska megkérdezte Áronkát, milyen az új tanító néni.
-Nagyon klassz.
-Az enyém is. Minden gyereknek megsimogatta a fejét, még az újaknak is.
-Az enyém is. És neki ajándékoztam a színes kavicsomat, amit a múltkor találtam.
Ilyen szépen ment minden.
Pár hét múlva az új ház teli lett cipőtalpakkal, ragasztóval, és félkész mokaszinokkal.
Anyácska hazahozta a gyárból a munkát, hogy reggeltől estig dolgozhasson. A  konyhaasztal egyik végében írták a gyerekek a leckét, a másik végében anya varrta a cipőfelsőrészeket, és kalapálta a talpbetéteket.
-Jánoska, mi újság az iskolában?
-Semmi.
-Mutasd csak a füzetedet!
Anyácska megnézte a füzetet, ami olyan volt, mintha a kutya szájából tépték volna ki.
A számtanfüzetet meg se tudta mutatni, mert azt a tanítónéni tépte széjjel.
Anyácskának ideje se volt haragudni. Apa intézkedett helyette.
-Nincs játék, míg rendesen meg nem tanuljátok a leckét.
-De ma akartam kipróbálni az új sárkányt. - mondta Jánoska.
Mikor nem vették észre, kisurrant a házból, és vitte magával a sárkányt is, amin több napja dogozott.
De a széljárás nem kedvezett neki, vagy a sárkányból hiányzott valami. Sehogy se tudott felemelkedni. Jánoska elkeseredetten dobálta a hitvány papirost.
-Na mi van, megdöglött a madarad? - kérdezte a szomszéd gyerek aki éppen arra sétált.
-Ejh!
Nemsokára Áronka is ott termett.
Szomorúan nézték a sárkányt, aki nem akart repülni.
Otthon aztán kikaptak, amiért elcsavarogtak.
Este, már az ágyban voltak, mikor hallja Jánoska, hogy a kicsi még mindig sír.
-Na mi van, te csak egy pofont kaptál.
-Az osztályban nem barátkozik velem senki.
Mit mondhatott erre Jánoska? Nem vallotta be, hogy neki sincsenek barátai.
-Te figyelj, láttam egy szép könyvet a kirakatban, színes papírsárkány van a fedelén. Azt fogom kérni karácsonyra. És megtanulom, hogy kell igazi sárkányt építeni. Ha kész lesz, beviszem az iskolába.
-Én meg egy szájharmónikát fogok kérni. Énekórán muzsikálok rajta a tanító néninek. Meglátja majd milyen ügyes vagyok.
Anyácska egyre több félkész cipőt hozott haza, de Jánoska papírdarabjaival is megtelt a konyha.
-Mi ez a sok szemét! - kiabálta apa és tűzbe dobta a szépen kivágott sárkánydíszeket. Legszívesebben a cipőket dobálta volna ki jó messzire.
Jánoska attól kezdve egyre gyakrabban csavargott el otthonról, aminek mindig verés lett a vége.
-És karácsonyra nem kaptok semmit! - mondta apa végérvényesen.
Persze nem hitték.
December negyedikén leültek szépen egy sarokba, és levelet írtak Karácsony apónak.
Olyan jól viselkedtek, mint még soha.
Másnap a cipőjüket is kifényesítették.
-Hiába szorgoskodtok, - bizonygatta apa - megmondtam már, hogy nem kaptok semmit.
Jánoska és Áronka hallgattak, de este szépen elhelyezték cipőjüket az ablakba.
Reggel, mikor felkeltek, első dolguk volt megnézni, mit hozott a Télapó.
-Felesleges, - mondta apa - nem jött semmi.
Valóban üres volt mindkét cipő.
Megreggeliztek, aztán elindultak az iskolába.
Útközben egy öregember várta őket az utca végén. Mikor a közelébe értek, látták, hogy fehér kucsmáján és kabátján ezernyi hócsillag fénylik.
A szemük elkerekedett.
-Karácsony apó!
-Hohó, jómadarak, hát itt vagytok! - kopogtatta az öreg, jégtől csillogó, görbe botjával a járdát.
Jánoska dühös lett:
-Nem vagyunk jómadarak!
-És nem hoztál nekünk ajándékot. - mondta szemrehányóan Áronka.
-Nem hoztam? Nahát, és miért kellett volna hozzak?
-Mert ilyenkor minden gyereknek hoz valamit a Télapó.
Az öreg nevetve rázta meg a szakállát, olyan erővel, hogy porzott körülötte a hó.
-Ilyenkor? Ezer esztendeje sem emlékszem, hogy ilyenkor minden gyereknek hoztam volna ajándékot.
-De mi eddig minden évben kaptunk.
-Akkor azok nem ti voltatok. Hahaha!
És nevetve tovább ment.
-Ez nem a Télapó - mondta Jánoska.- Csak egy bolond a másik utcából, most már megismerem.
-Dehogynem. Hallottad, mi nem vagyunk azok, akik voltunk.
-Igazad van. A házunk sem ugyanaz. Apa sem ugyanaz.
-El lettünk varázsolva?
-Igen.
És Jánoska előtt megjelent a falu, az örökké folyó ártézi kúttal, ahol anyácska nem cipőket varrt, hanem virágokat ültetett.
-Ma délután megint megcsinálom a sárkányomat. Azért is.







Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2026-03-18 06:43:26
Utolsó módosítás ideje: 2026-03-18 06:43:26


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-10 16:35   Napló: ELKÉPZELHETŐ
2026-06-10 15:55   Új fórumbejegyzés: Tamási József
2026-06-10 15:32   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-10 15:18   új fórumbejegyzés: Veres Mária
2026-06-10 13:16   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-10 12:37   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-10 12:29   új fórumbejegyzés: Bátai Tibor
2026-06-10 12:25   új fórumbejegyzés: Tamási József
2026-06-10 12:15   új fórumbejegyzés: Kránicz Szilvia
2026-06-10 11:56   új fórumbejegyzés: Zima István